Zlodeja cennej Saliery odsúdili v Rakúsku na štyri roky

Viedeň (TASR) - Na štyri roky väzenia odsúdil dnes viedenský súd zlodeja, ktorý v máji 2003 z Umeleckohistorického múzea v rakúskej metropole ukradol Salieru, umeleckú zlatú soľničku zo 16. storočia. Odborník na bezpečnostné systémy Robert Mang (50) uviedol, že krádež krehkej sošky s odhadovanou cenou 50 miliónov eur spáchal zo žartu a že to bola pre neho “hračka”. Prípad vyvolal dlhú búrlivú diskusiu o zabezpečení významných viedenských múzeí.

Mangovi hrozilo až desať rokov väzenia. Súd ho uznal vinným z krádeže, zbavil ho však obvinenia z pokusu o vydieranie vzhľadom na nedostatočné dôkazy o tom, že sa údajne vyhrážal zničením sošky, pokiaľ nedostane desať miliónov eur.

Saliera, dielo renesančného florentského majstra Benvenuta Celliniho, zmizla z vitríny múzea v noci na 11. mája 2003. Policajti ju objavili v januári tohto roku deň po tom, ako sa im Mang prihlásil a priznal. Vyšetrovateľov nasmeroval k miestu v lese severne od Viedne, kde bola soška zakopaná v drevenej skrinke.

Múzeum informovalo, že 26 centimetrov vysoká soška je ľahko poškodená, odborníci ju však reštaurujú. Náročne vyzdobený predmet zo zlata, ebenového dreva a emailu zobrazuje mužskú postavu s trojzubcom, predstavujúcu more, proti ktorej stojí ženská postava predstavujúca Zem. Vedľa mužskej postavy je malá nádobka v tvare loďky na soľ.

Mang dnes vypovedal, že krádež bola “hračkou”, pretože múzeum nemalo nepriestrelné sklá a spoliehalo sa na zastané bezpečnostné kamery a detektory pohybu. “Nebolo to ťažké,” povedal Mang súdu s tým, že mnohé obyčajné domy sú lepšie chránené.

Podľa obhajcu Mang v čase vlámania do múzea prekonával bolestný rozvod a diagnostikovali mu rakovinu, v dôsledku čoho sa stal “ľahostajným” a sošku ukradol z rozmaru. Mang tvrdil, že krádež bola spontánna a uskutočnil ju po tom, ako sa opil na viedenskej diskotéke.

Prokurátori však v obžalobe uviedli, že išlo o dôkladne a odborne pripravený čin, pričom Mang si obhliadal múzeum niekoľko týždňov pred tým, ako vyliezol na stavebné lešenie, vstúpil do múzea a rozbil sklenenú vitrínu so Salierou.

Riaditeľ múzea Wilfred Seipel priznal, že bezpečnostné opatrenia mohli byť lepšie. Trval však na tom, že krádež mohli prekaziť strážcovia, ak by dávali lepší pozor na monitory so zábermi kamier.

Foto: Kurier.at – Nol hu – 20.01.2006

Zdroj: © TASR 2006

www.zlatnik.sk
využíva agentúrne spravodajstvo TASR. Publikovanie alebo ďalšie šírenie obsahu správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Comments

comments