Zlaté bábiky majú Japonsku priniesť šťastie

TOKIO. Japonská klenotnícka spoločnosť Ginza Tanaka  predstavila dvojicu tradičných bábik pre šťastie vyrobených z 24-karátového zlata s tvrdením, že každá hospodárska recesia by mala mať pozitívnu stránku.Tokio – Japonská klenotnícka spoločnosť Ginza Tanaka predstavila dvojicu tradičných bábik pre šťastie vyrobených z 24-karátového zlata 10. februára 2009 v Tokiu. Zlaté bábiky, ktorých hodnota je vyše 110.000 dolárov (takmer 85.000 eur), predstavujú japonského cisára a cisárovnú.

Zlaté bábiky, vážiace dva kilogramy a v hodnote vyše 110.000 dolárov (takmer 85.000 eur) predstavujú japonského cisára a cisárovnú a podľa tradície by mali zaháňať zlých duchov a zvestovať príchod jari.

Podobné bábiky sa v Japonsku vystavujú pred marcovým festivalom venovaným dievčatám.

“V minulosti mali podobný párik bábik v každom dome a verím, že je našou úlohou zobraziť túto tradíciu v zlate,” uviedol pre agentúru Reuters Naoto Mizuki, výkonný manažér klenotníckej spoločnosti Ginza Tanaka.

“V dobrých či zlých časoch zostáva jas zlata nezmenený. A v týchto ťažkých časoch veríme, že zlato dodá ľuďom veľkoleposť a nádej,” dodal.

Japonské hospodárstvo je podobne ako väčšina svetových ekonomík v recesii, to však nezabránilo spoločnosti Ginza Tanaka, jednej z najväčších klenotníckych firiem krajiny, minulý týždeň predstaviť svadobné šperky v hodnote viac ako milión dolárov (takmer 769.000 eur).

Spoločnosť v minulosti predávala menšie verzie zlatých bábik a tento rok oznámila, že ponúkaný pár je určený na to, aby niektorým ľuďom pomohol zabudnúť na “nešťastný” hospodársky úpadok.

Investori, obávajúci sa spomaľovania ekonomiky, čoraz častejšie investujú do zlata ako tradične bezpečnej komodity a zvyšujú tak cenu drahého kovu.

FOTO TASR/AP
Copyright © TASR 2009

Comments

comments