Zirkón

Jeho názov vznikol z arabského slova zargun, čo znamená „zlatá farba“. Je kameňom vodnára a má veľmi bohatú históriu, spomínal ho už Theofrastos. Bol módnym kameňom v 15. – 16. storočí a obzvlášť cenená odroda bola jargon

Kryštálová sústava – štvorcová, zloženie – kremičitan zirkoničitý, tvrdosť – 7,5, lesk – smolný až diamantový.

Jeho názov vznikol z arabského slova zargun, čo znamená „zlatá farba“. Je kameňom vodnára a má veľmi bohatú históriu, spomínal ho už Theofrastos. Bol módnym kameňom v 15. – 16. storočí a obzvlášť cenená odroda bola jargon. Odroda hyacint patril k talizmanom, ktorý chránil ľudí pred bolesťami a jedom (tvrdil to už Aristoteles). V stredoveku bol kameňom múdrosti, ochraňoval svojho nositeľa pred zlými duchmi a snami, prebúdzal chuť k jedlu, hasil smäd a spevňoval nervy. Najznámejšie sú odrody zirkónu, ktoré sa veľmi podobajú diamantu, takže sa zaň niekedy zámerne a niekedy omylom neraz vydávajú. Od diamantov sa zirkóny odlišujú dvojlomom a zreteľným poškodením hrán plôch. Zirkón sa imituje bezfarebným sklom, syntetickým spinelom a rutilom.

 

Oranžový zirkón: váha 4.0 karátu, rozmery 7.4 x 11.4 mm. Moderný briliantový výbrus. Prírodná farba.

 

Čistý zirkón je bez farby, no od prímesí môže byť žltý, modrý, oranžový, červený, hnedý alebo zelený. Hnedé kamene pochádzajúce z Thajska, Vietnamu a Kambodže sa zvyčajne vypaľujú a menia sa tak na bezfarebné alebo modré, veľmi obľúbené kamene. Modré kamene, ktoré sa zmenili na hnedé, môžu vypálením získať opäť svoje pôvodné sfarbenie.

 

Modré zirkóny: váha 11.85 karátov, rozmery 11.7 a 8.1 mm. Okrúhly “zirkónový” výbrus.

 

Ak sa modré zirkóny tepelne opracujú v oxidačnom prostredí, stanú sa zlatožltými. Kryštály drahokamovej kvality sa nachádzajú zvyčajne v aluviálnych ložiskách vo forme okrúhliakov.. Už vyš 2000rokov je zdrojom týchto drahokamov Srí Lanka z oblasti Ratnapury a Matary, ďalšie náleziská sú v Barme, Thajsku, Kambodži, vo Vietname, v Austrálii, Brazílii, Nigérii, Tanzánii a vo Francúzku.

 

Zelený zirkón: váha 5.53 karátu, rozmery 9.7 x 12.3 mm. Oválny výbrus. Excelentná brilancia.

 

Snáď najväčšie a najkrásnejšie výbrusy zirkónov sú sústredené v Smithsonian Institution vo Washingtone. Je tu hnedý výbrus zo Srí Lanky ťažký 118,1 karátov  (1 karát = 0.2g), žltohnedý zo Srí Lanky (97,6 karátov), červenohnedý z Barmy (75,8 karátov), hnedý z Thajska (64,2 karátov) a 23,5 karátový zelenej farby zo Srí Lanky. Je tu aj modrý výbrus z Thajska (103,2 karátov).

 

Dámsky prsteň zhotovený na zákazku s bielym zirkónom – Zlatníctvo BERYL, Košice

 

Výbrus (208 karátov) zelenomodrého zirkónu zo Srí Lanky sa nachádza v zbierkach American Museum of Natural History v New Yorku. Modré zirkóny sú aj v zbierkach Royal Ontario Museum v Toronte. Ich hmotnosť je 61,69, 63, a 17,8 karátov.

Andrej Očenáš

zlatnik@zlatnik.sk

Zdroj: Cally Hallová – Drahé kamene, Rudolf Ďuďa a Luboš Reil – Svet drahých kameňov

Comments

comments