Zaujímavý postreh z výstavy VICENZA ORO od nášho kolegu Filipa

Sľúbil som že sa podelím o zážitky z Vicenza Oro a keďže som sa už vrátil tak idem nato.

Vicenza je naozaj krásne mesto a známe hlavne mohutným výstaviskom Vicenza Fiera. Každý rok ,presnejšie tri krát do roka sa tu koná výstava šperkov ,drahokamov a strojov pre zlatníkov – klenotníkov, ale aj pre širokú verejnosť, ktorá sa zaujíma o tento obor. Celkovo tam bolo zhruba 1400 vystavovateľov z celého sveta. Čo zaujalo najviac mňa boli spoločnosti ,ktoré obchodujú s drahými kameňmi ,diamantmi a pod. Prišiel som si na svoje pri pohľade na 10 a viac karátové diamanty, prírodné farebne diamanty, smaragdy ,rubíny a pod.

Čo sa týka šperkov musím povedať pravdu – nič extra nezaujalo. Možno 5 spoločnosti ,ktoré urobili niečo iné ako ty ostatní, samozrejme, že tam boli v hojnom množstve diamantové šperky ,ale pripadalo mi to veľmi jednotvárne. Proste kopec drahokamov v kope zlata, ale tým šperkom chýbal “duch”

Asi sa zasmejete ,ale naozaj som z toho mal taký pocit. ( aj moja priateľka je rovnakého názoru a to nie je zlatníčka) . Nedávno som spomenul na fóre firmu Van Cleff&Arpels a ich neskutočné zasadzovanie princess kameňov bez obruby. Tak toto zasadzovanie už robí každá jedna kórejská ,japonská a čínska spoločnosť. Spočítam na jednej ruke koľko tam bolo spoločnosti s ručne robenými šperkami. Všetko strojová výroba. Jasne jasne , píše sa rok 2007 tak je to už proste inak. Nádherné boli šperky z Tahitian pearl trophy ( medzinárodní víťazi) až na jeden- Víťaz v kategórii pánsky šperk. Ak ste tie manžetové gombíky videli určíte mi dáte za pravdu.

No zdá sa mi, že už frflem ako taký starý dedko. “stroje dnes robia neuveriteľné veci a asi by sme sa všetci mali tak trochu zamyslieť nad svojou pracou a poriadne makať na sebe nech nás tie stroje za par rokov nevytlačia”. Každopádne odporúčam každému kto sa zaujíma o šperky a tento obor, aby tam aspoň raz zašiel…. (prikladám aj jedno zaujímavé video)

p.s. – na víno a taliansku kuchyňu ale nedopustím :-)

Tu je odkaz na video kde uvidíte v akcii robota, ktorý dokáže bez ľudskej pomoci vyleštiť šperky takže ” nikdy viac špinavé ruky a zaprášená tvar od leštenia ”

http://www.zlatnik.sk/obr/filmy/stroj.mpg

Comments

comments