Zafírová brošňa Logan

Veľa známych prírodných kameňov a veľmi vzácnych a ojedinelých je vsadených do ešte krajších a drahších šperkov – nemusia sa teda nachádzať len v bežnom vybrúsenom tvare v niektorom zo svetoznámych múzeí. Poslednou brosňou o ktorej sme písali bola zafírová, ktorej majiteľkou bola ruská cisárovná Mária Alexandrovna. Dnes si prečítate o zafírovej brošni Logan.

Historicky najdokonalejšie safíry pochádzajú zo Srí Lanky a Barmy (dnešné Mjanmarsko). Srí Lanka s prívlastkom “ostrov drahých kameňov” bol dôležitý zdroj zafírov, rubínov a iných drahých kameňov po celých 200 rokov. Drahé kamene, ktoré sa nachádzajú v centrálnych častiach a vrchoch Srí Lanky sú stále odvážne a ručne hľadané zo štrkových sedimentov, ktoré pokrývajú takmer celú južnú časť ostrova. Zafíry zo Srí Lanky majú typickú svetlú, modrú farbu a našli sa aj kusy s váhou niekoľko sto karátov.

Jeden z najväčších, modrých zafírov zo Srí Lanky je 422.99 karátov vážiaci zafír s prezývkou Logan. Je to najťažší, zasadený drahokam v národnej zbierke drahokamov inštitútu Smithsonian v USA. Okolo zasadeného zafíru sa nachádza celkovo 20 diamantov s briliantovým výbrusom s celkovou váhou 16 karátov. V roku 1960 podarovala brošňu inštitútu Smithsonian pani Loganová.

Za obrázky a informácie ďakujeme stránke http://famousdiamonds.tripod.com/, ako aj jej autorovi Ryanovi Thomsonovi.

Comments

comments