Výstavu šperkov motivovaných zbierkou Kvety zla otvorili dnes vo Viedni

Viedeň/Bratislava (TASR)- Extravagantné šperky plné erotiky a hraničiace niekedy až s morbídnosťou predstavuje šperkový dizajnér Florian Ladstätter na výstave, ktorú dnes otvorili v Rakúskom múzeu úžitkového umenia vo Viedni.

Názov výstavy – Kvety zla – sa odvoláva na básnickú zbierku francúzskeho básnika Charlesa Baudelaira, za ktorú bol v druhej polovici 19. storočia obžalovaný za urážku verejných mravov. Ladstätterova zbierka obsahuje jednoduché náhrdelníky, brošne, štruktúry zahaľujúce celé telo a skulptúry. Vyvolávajú u publika predstavy erotiky, fetišu, úzkosti až hororu.

Strieborné, ružovkasté a čierne materiály prevládajú na prehliadke, ktorá podľa slov umelca nie je retrospektívou, skôr predzvesťou línie nových kolekcií. Elegantné, návrhárske kúsky zdobené perlami a Swarowského krištáľmi kontrastujú s výtvormi z čiernych perál, ktoré pôsobia na diváka skôr ako putá. Ozdobné šperky z chrómu a ružového plastu vyvolávajú kybernetické fantázie, zatiaľ čo organicky formované brošne evokujú myšlienky plné zmyselnosti.

„Všetky návrhy otvárajú možnosti erotických predstáv,” vysvetľuje Florian Ladstätter, ktorý svojimi Kvetmi zla provokuje a prekračuje hranice medzi verejným a intímnym. Erotika bola vždy témou umelcových šperkov a šperk odráža podľa návrhára predovšetkým žiadostivosť. Viac ako o posolstvá ide však pri šperkoch o ich “vlastnenie a prezentovanie na vlastnom tele”.

Pred troma rokmi vystavoval po prvý raz svoje dizajnérske kúsky v Londýne. Odvtedy sa Ladstätterove šperky objavujú na stránkach medzinárodných módnych časopisov ako I-D, Another Magazine, Pop, French Vogue, Elle Italia, Neon či Tank a sú obľúbené nielen v Európe, ale aj v Hongkongu, Kuvajte či USA.

Zdroj: © TASR 2007

www.zlatnik.sk využíva agentúrne spravodajstvo TASR. Publikovanie alebo ďalšie šírenie obsahu správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Comments

comments