Vyhodnotenie nultého ročníka súťaže Zlatnik.sk – Priateľstvo navždy

16 až 18 . novembra 2007 sa v Banskej Bystrici konalo vyhodnotenie zlatníckej súťaže, ktorú usporiadal portál Zlatník.sk. Priateľstvo navždy bol názov hlavnej témy na výrobu šperku (prsteňa). Po pár mesiacoch sme sa všetci zúčastnený tešili ako dopadne dá sa povedať nultý a „testovací“ ročník súťaže.Nápad usporiadať súťaž vznikol na diskusnom fóre www.zlatnik.sk , kde postupne ako usporiadatelia, tak budúci súťažiaci debatovali ako by mala súťaž prebiehať, aká bude téma na výrobu šperku . Postupne sme sa dostali k cieľu a padlo rozhodnutie o téme, ako aj o konaní súťaže a pravidlách.

Príjemným prekvapením bolo, že nikto sa neprihlásil na súťaž iba preto, aby vyhral nejakú cenu, ale hlavne preto aby sme sa stretli, konečne sa spoznali, porozprávali sa o našom peknom remesle, vymenili nejaké tie skúsenosti a hlavne trošku oddýchli. No vráťme sa k priebehu súťaže.

Do penziónu Kúria v Banskej Bystrici sme došli v piatok vo večerných hodinách a polovicu z „prvej várky“ ešte čakala cesta do Bratislavy, kde mala vyzdvihnúť jedného z porotcov súťaže Filipa. Po príchode na Penzión sme sa samozrejme zvítali a debatovali do neskorých nočných hodín.

Sobotňajšie ráno sme strávili opäť besedovaním o rôznych témach, či už o zlatníctve, alebo len tak zo života a samozrejme čakali na súťažiacich, ktorí mali dôjsť tesne pred začiatkom. Tým začiatkom bola 14 hodina poobede. Pár minút pred 14-tou hodinou sme sa zvítali s Radkou a Peťom – príjemnými to ľuďmi. Presunuli sme sa do salónika, ktorý sa zarezervoval len pre nás a len čisto pre túto príležitosť.

Samozrejme sme neboli kompletní a čakalo sa na Skobu a Skobovho kamaráta, ktorý mal tiež súťažiť so svojím výtvorom. Súťažiacich malo byť celkovo 6, žiaľ Radka nám oznámila zlú správu o Alexandre, ktorá pre zdravotné problémy šperk nedokončila a nemohla sa súťaže zúčastniť. Skoba došiel tiež s neradostnou správou – šperk kamaráta, ktorý mal doniesť žiaľ nedoniesol, pretože ho nestihol dokončiť , ale prisľúbil, že nám ho pošle. Dodnes však neprišiel a tak zo 6 súťažiacich ostali len 4.
Boli sme z toho trochu smutní, ale predsa len bolo úspechom, že sa vôbec podarilo súťaž zorganizovať. Podebatovali sme si teda pri dobrom jedle, pričom sa hlavne rozprávalo o nasledujúcom ročníku súťaže, ktorý by mal byť na oveľa profesionálnejšej úrovni s ešte zaujímavejšími cenami a v inom termíne ako predvianočnom.

Súťažiaci odovzdali výtvory a asi po 2 hodinách svornej debaty sme sa my porotcovia presunuli do vlastných priestorov. Musím povedať, že šperky prekvapili a to prenáramne. Osobne som nepodceňoval, ale naozaj nečakal tak kreatívne a tak s témou prepojené nápady a výtvory. Po dokonalom prezretí všetkých výtvorov sme sa my – porotcovia zhodli na poradí -> rozhodoval nielen nápad a spojenie s témou, ale aj vypracovanie a prevedenie šperku.

Po vyhlásení víťazov a odovzdaní cien nás opustila Radka s Peťom, na ktorých ešte čakalo vybavovanie dôležitých vecí. My ostatní sme sa vybrali do mesta na chutnú večeru, kde sa opäť debatovalo o veciach spojených so súťažou, našom remesle ako aj o veciach viac, čo menej bežných.

Nedeľné ráno bolo poznačené skorým vstávaním, nakoľko sme niesli Filipa na letisko do Bratislavy, kde ho už čakalo lietadlo do Londýna. Cestou naspäť sme sa ešte zastavili v penzióne, najedli a rozlúčili sa so Skobom.

Poďme k technickým záležitostiam a to rovno k porotcom súťaže:

1 porotca: Andrej Očenáš
2 porotca: Filip Mlynárčik
3 porotca: Gabriel Očenáš

Ceny boli vzhľadom na nultý ročník súťaže viac ako výborné, nakoľko sa podarilo zohnať sponzorov, ktorí čo to majú spoločné s remeslom zlatníka. Samozrejme veľmi lákavou cenou bola tá za prvé miesto. Ceny za prvé tri miesta boli nasledujúce:

Prvá cena: modré diamanty v hodnote 25 000 sk venoval porotca Filip Mlynárčik.
Druhá cena: 2000 sk + reklamné predmety venovala firma Cassovia Efekt z Košíc.
Tretia cena: digitálne posuvné meradlo v hodnote 1600Sk venovala firma Cameo z Košíc.

Určite ste zvedaví ako vlastne súťaž dopadla a na akých miestach súťažiaci skončili:

Výsledky súťaže

1. miesto: Malíková Radka – strieborný prsteň s opálom, ktorý dokonale reprezentoval tému priateľstvo navždy. Rovnako bol prsteň výborný aj po stránke vypracovania a vzhľadu. Zo strany porotcov bola mierna kritika k nalepenému opálu (to však Radka obhájila časovou tiesňou).

2. miesto: Rácz Peter - mohutný prsteň z kombinácie striebra a striebra pozlateneho pomocou galvanického pera. Škoda písať, nápad výborný, reprezentujúci tému. Vypracovanie slabšie, zhodli sme sa, že ukončovacie práce na vyššej úrovni by dodali výtvoru oveľa krajší vzhľad.

3. miesto: Lukáč Peter – perfektný nápad a vzhľad. Strieborný prsteň v kombinácii s jelením parohom. Dokonale zvládnutý nápad na určenú tému, výborné vypracovanie. Jediná škoda, že Paroh bol čerstvý a začal pracovať, čím sa časť z parohu oddeľovala od striebornej. Nebyť tejto vady na kráse, Peter by skončil na mieste druhom.

4. miesto: Očenáš Andrej – prsteň zo zlata s perlami – čiernou a bielou. Dizajn prsteňa reprezentoval tému. Perfektná symetria, ako ja prevedenie až na drobnú vadu na kráse – a tou bolo opäť lepidlo na spodnej strane perál v kontakte s materiálom.

Malíková Radka sa s výhrou – modrými diamantmi podelila s ostatnými súťažiacimi.

Na záver by som rád napísal, že ďakujeme všetkým zúčastneným a budeme sa snažiť, aby bol ďalší ročník lepší, zaujímavejší a hlavne bohatší na ceny, výtvory a informácie v našom peknom remesle.

Kolektív www.zlatnik.sk

Comments

comments