Viac ako 100 šperkov od 50 zlatníkov predstaví výstava v Poľskom inštúte

Bratislava (TASR) – Viac ako 100 prác od 50 najvýznamnejších poľských zlatníkov a návrhárov predstavíl 4. júla vo svojich priestoroch Poľský inštitút v Bratislave na výstave s názvom Súčasný poľský umelecký šperk. Výstava predstavuje rôzne generácie a trendy.

Expozícia zachytáva umeleckú tvorbu od roku 1995 až po rok 2005. Je reprezentatívnou prehliadkou aktuálneho stavu experimentálneho avantgardného zlatníctva v Poľsku.

Cieľom výstavy je oboznámiť medzinárodnú verejnosť s čoraz známejším a vysoko hodnoteným poľským bižutériovým umením, ktoré je plné zaujímavých vzorov, umeleckých individualít, často prekvapivých nových nápadov a originálnych riešení.

Na výstave budú prezentované šperky zo striebra, zlata, jantáru či ušľachtilých kameňov. Taktiež nebudú chýbať šperky inšpirované faunou a flórou i etnická bižutéria s prvkami baroka a renesancie. Výstava je obohatená o práce vyrobené z materiálu, ktorý sa odlišuje od tradičných klenotníckych materiálov, ako je kartón, meteorit, drevo, guma, batérie, diódy, umelá hmota či pemza.

Doteraz mala výstava veľký úspech vo Varšave, Poznani, Gifhorne, Lipsku, Mníchove, Prahe, Budapešti, Florencii, Uppsale a ďalších mestách.

Spoluorganizátorom podujatia je známa Galeria Sztuki v Legnici, ktorá sa už 25 rokov zaoberá prezentáciou, propagáciou a dokumentáciou súčasného poľského umeleckého šperku. Pripravila bezmála stovku kolektívnych a individuálnych výstav, niekoľko desiatok umeleckých podujatí a happeningov vrátane rozsiahlych umeleckých publikácií s témou umenia šperku.

Výstava potrvá do 25. júla.

Zdroj: © TASR 2007

www.zlatnik.sk využíva agentúrne spravodajstvo TASR. Publikovanie alebo ďalšie šírenie obsahu správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Comments

comments