V Temeši počas víkendu súťažilo 50 zlatokopov z celého Slovenska

Temeš (TASR) – Približne 50 zlatokopov z celého Slovenska súťažilo počas víkendu v ryžovaní zlata v blízkosti hornonitrianskej obce Temeš. Bolo to už siedme podobné celoslovenské zlatokopecké súťažne podujatie v tomto roku.

V kategórii mužov zvíťazil Ján Džugan z Trebišova, druhý bol Ján Hrabovský z Trenčína a tretie miesto si vybojoval František Verbich od júla tohto roka vo funkcii prezidenta Asociácie zlatokopov Slovenska (AZS). Medzi ženami prvé a druhé miesto získali trenčianske zlatokopky Michaela Režná a Veronika Meravá a na treťom skončila Anna Verbichová z Prievidze. Súčasťou bola aj škola zlatokopectva pre mládež. Niekoľko desiatok detí z Temeša a okolitých dedín si mohlo vyskúšať ryžovať skutočné zlatinky z piesku pomocou ryžovacích misiek. Podľa slov prezidenta Verbicha AZS záujem aj nadšenie nad prvými úspechmi bol medzi deťmi veľký, je teda predpoklad, že rodina zlatokopov sa opäť rozrastie.

Tejto záľube sa na Slovensku venuje niekoľko sto ľudí rôzneho veku i povolania. Sústredení sú v desiatich zlatokopeckých kluboch. Tohoročná zlatokopecká sezóna na Slovensku vyvrcholí poslednou súťažou, ktorá sa uskutoční 23. septembra v Balážoch pri Banskej
Bystrici, kedy budú aj symbolicky zatvárať claimy, kde zároveň vyhodnotia aj najúspešnejších zlatokopov zo všetkých domácich i zahraničných súťaží.

Už teraz však prezident hodnotí sezónu ako mimoriadne úspešnú. Početná výprava slovenských zlatokopov sa zúčastnila na Majstrovstvách sveta vo fínskej Tankavaare a domov priniesla striebro, ktoré vybojovala v kategórii detí Zuzana Diladiová z Trebišova. Slovenské zmiešané reprezentačné päťčlenné družstvo zasa získalo bronzové medaily. Okrem toho ASZ zorganizovala Majstrovstvá Českej a Slovenskej republiky v Chocholnej pri Trenčíne a reprezentanti Slovenska na nich obsadili najviac medailových umiestnení.

Zdroj:  © TASR 2006

www.zlatnik.sk využíva agentúrne spravodajstvo TASR. Publikovanie alebo ďalšie šírenie obsahu správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Comments

comments