V Mongolsku otvoria jednu z najväčších medeno-zlatých baní sveta

Ulanbátar (TASR) – Mongolská vláda schválila návrh investičnej zmluvy s kanadskou spoločnosťou Ivanhoe Mines o otvorení obrovského oyutolgoiského ložiska medeno-zlatej rudy na juhu Gobskej púšte.

Spoločnosť objavila ložisko ešte v roku 2001. Doteraz sa však viedli diskusie medzi zmluvnými stranami, ako si podeliť zisk z jej prevádzky.

V schválenom návrhu sa uvádza, že mongolskej vláde bude patriť v bani 34-% podiel a svoju časť nákladov na sprístupnení ložiska splatí započítaním licenčných poplatkov, ktoré zahraničný koncern nebude istý čas platiť.

Návrh zmluvy musí ešte schváliť 76-členný mongolský parlament.

Ložisko nerastov leží 550 kilometrov južnej od Ulanbátaru a 80 kilometrov od mongolsko-čínskych hraníc. Podľa projektu by mala dávať baňa 35 rokov priemerne ročne po miliarde libier (libra = 0,373242 kg) medi a 330 000 uncí (unca = 31,1035 g) zlata. Banský a spracovateľský komplex by mal dosiahnuť maximálny výkon v šiestom roku od začatia prevádzky. V ňom by sa malo získať 1,6 miliardy libier medi a 900 000 uncí zlata.

Informovali o tom AP a internetová stránka vencouverskej spoločnosti Ivanhoe Mines.

Zdroj: © TASR 2007

www.zlatnik.sk využíva agentúrne spravodajstvo TASR. Publikovanie alebo ďalšie šírenie obsahu správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.


Comments

comments