V Kremnici zakladajú OZ za objektívnosť v informáciách o projekte ťažby zlata

Kremnica (TASR) – S cieľom prezentovať objektívne informácie o pripravovanej ťažbe zlata v Kremnici zakladajú miestni podnikatelia v tomto meste nové občianske združenie (OZ) – Objektivita v Kremnici.

Má byť protiváhou občianskemu združeniu Kremnica nad zlato, ktoré bojuje proti realizácii projektu kanadskej spoločnosti Tournigan Gold Corporation. Spoločnosť za týmto účelom na Slovensku zriadila dcérsku spoločnosť Kremnica Gold. Podľa dnešnej informácie členov prípravného výboru nového OZ Ivana Frzona a Borislava Grollmusa, sú občania zo strany OZ Kremnica nad zlato i mesta, neobjektívne informovaní o zámere a pripravovanom projekte ťažby drahých kovov povrchovým spôsobom. To vyvoláva emócie u Kremničanov. Nie sú napríklad úplne pravdivé tvrdenia napríklad o tom, že môže narušiť statiku budov, že obyvateľov bude rušiť hluk, otrasy a ťažké nákladné automobily, vyvolávajú obavy u ľudí z ukladania toxických odpadov a podobne

Ako príklad Grolmus uviedol aj to, že medzi ľuďmi panuje názor, že ťažba zlatonosnej rudy zlikviduje cestovný ruch. Podľa neho v Kremnici sa o cestovnom ruchu nemôže hovoriť ani zďaleka, skôr ide o akýsi pokoj. Vie o tom veľa, pretože podniká v službách. Kanadská spoločnosť prisľúbila, že finančne podporí aj rozvoj turistiky na základe príkladov vo svete. Kremnica potrebuje investorov, aby vytvárali pracovné podmienky, pretože bez nich sa toto starobylé banícke mesto stane iba mestom starých ľudí a chalupárov, pretože mladí ľudia odídu za prácou mimo svojho rodiska, konštatoval Grollmus. Pritom akoby Kremničania zabudli, že všetko čo v ich meste vyrástlo, bolo za vyťažené zlato.

Zatiaľ zbierajú podpisy pod stanovy nového OZ a zaregistrovať ho chcú začiatkom budúceho roka. Členovia prípravného výboru spochybňujú aj serióznosť pri získavaní podpisov občanov pod petíciu OZ Kremnica nad zlato. Údajne ich je až 3 600. Grollmus a Frzon sú presvedčení, že i keď sa hovorí, že všetci Kremničania sú proti ťažbe zlata, oni chcú ukázať, že to nie je tak. Chcú obyvateľov objektívne informovať, prizvať aj nezávislých odborníkov a nechať na ľudí, aby si urobili vlastný úsudok, či ťažba zlata bude pre mesto prínosom, alebo nie.

Frzon na tlačovej konferencii odmietol názor, že vznik nového OZ podporuje kanadská spoločnosť. I keď priznal, že jeho firma pre Kremnicu Gold zabezpečuje niektoré geologické práce, ale to považuje za súčasť podnikania.

Zástupkyňa mesta Lujza Pračková a takisto predstavitelia OZ Kremnica nad zlato nesúhlasia s tvrdením členov prípravného výboru. Tvrdia, že obyvateľov informujú pravdivo, upozorňujú ich na všetky negatívne dopady, ktoré môže ťažba zlata Kremničanom priniesť.

Zdroj: © TASR 2006

www.zlatnik.sk využíva agentúrne spravodajstvo TASR. Publikovanie alebo ďalšie šírenie obsahu správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Comments

comments