Typy hodiniek a ich delenie – Športové hodinky

Športové hodinky boli vyvinuté hlavne na používanie v extrémnych podmienkach a s spoločnosti, ktoré ich vyrábajú (hlavne renomované Švajčiarske hodinárske firmy) si dávajú zvlášť záležať na pevnosti a odolnosti materiálov z ktorých sú vyrobené a veľký dôraz kladú na bezpečné uloženie hodinového strojčeka – na jeho hermetičnosť. Takýmto hodinkám nevadí voda, prach, teplo, zima, sú nerozbitné a anti-magnetické…

V extrémnych podmienkach sa môžu športovci spoľahnúť nielen na presný čas, ale aj na informácie z dodatkových funkcií ktorými väčšinou tieto typy hodiniek disponujú, ako sú napríklad: stopky, hĺbkomer, výškomer, pulzmeter, rýchlomer, budík atď. Hovoríme samozrejme o značkových hodinkách, kde ich vysokej kvalite a vybavenosti rôznymi dodatočnými funkciami samozrejme zodpovedá aj ich cena, ktorá sa môže vyšplhať až do výšky niekoľko stotisíc korún. Na druhej strane ”športové hodinky“ si môžete kúpiť aj na trhovisku za pár stoviek, ale môže sa vám stať (čo je viac ako isté), že nebudú mať vyššie popisované vlastnosti značkových hodiniek. Preto moja rada znie: nakupujte hodinky v značkových predajniach, kde na predané hodinky dostanete dvojročnú záruku a čo je podstatné, samozrejmosťou je aj pozáručný servis a originálne náhradné diely.

Čo sa týka dizajnu športových hodiniek, je rôznorodý – od mužných TAG Heuer a Breitling až po luxusné, celozlaté, prípadne ešte vykladané drahými kameňmi, ktoré však so športom asi nemajú nič spoločné. Veď predsa ktorý horolezec by si zobral do hôr na zápästie zlaté s briliantmi vykladané športové hodinky aj keď majú také isté vlastnosti ako jeho oceľový brat, že? Zaujímavosťou je, že športové hodinky si nekupujú úž iba športovci, ale aj ľudia, ktorí nemajú so športom nič spoločného, nosia ich pre svoju exotickosť a zaujímavý dizajn, ich funkcie však väčšinou nevyužívajú . A teraz sa už konečne pozrieme na niektoré popredné hodinárske firmy, ktorých športové hodinky sa stali vo svete pojmom a sú určené do rôznych extrémnych podmienok, alebo pre rôzne športové odvetvia, prípadne dominujú určitým profesiám. 

Sector – 600 Diver Titan

Táto novinka od známej hodinárskej firmy Sector je určená pre potápačov. Puzdro titan, vodotesnosť 200m, quartzový strojček je od firmy ETA, zafírové antireflexné sklo, číselník si môžete vybrať vo farbe vojenskej zelenej, pomarančovej, bielej, čiernej, prípadne námornej modrej. Remienok je titanový, alebo zo špeciálnej gumy.

 

Seiko Sportura


Puzdro a remienok nerezová oceľ / titan-karbit, quartzový strojček bez batérie, vodotesnosť 100m, zafírové antireflexné sklo, stopky, priehľadné zadné viečko a korunka na závit. 

Aquastar – Regate Olympic

Hodinky určené pre jachting, nerezová oceľ, jachting timer, budík, strojček ETA quartz, vodotesnosť 100m.

Chopard – LUC 4R – Quattro Regulator

Najnovší luxusný model firmy Chopard z 18 karátového zlata, mechanické naťahovanie, doba chodu strojčeka 9 dní, druhé časové pásmo, remienok koža.

 

Breitling – SuperOcean SteelFish

Potápačské hodinky od tradičného tvorcu športových hodiniek. Hodinové puzdro – nerezová oceľ, vodotesnosť 1500m, zafírové antireflexné sklo, špeciálny ventil na vyrovnanie vonkajšieho a vnútorného tlaku, cena tohto modelu sa začína od 2000 USD.

 

Montblanc – Sport Chrono Solid Gold


Luxusná verzia športovej kolekcie hodín tejto exkluzívnej hodinárskej firmy. Puzdro a remienok sú vyrobené z 18 karátového zlata a v prípade že si neželáte zlatý remienok je tu možnosť objednať si tento výnimočný chronograf s čiernym koženým remienkom. Vodotesnosť 200m.

 

TAG-Heuer – Monaco 69

Dve tváre modelu Monaco 69 hodinárskej firmy TAG-Heuer. Na jednej strane klasické analógové hodinky, na druhej quartzové , ktorej stopky vám odmerajú čas s presnosťou 1/1000 sekundy. 

 

Breitling – Navitimer World

Najúspešnejší model chronografu tejto renomovanej hodinárskej firmy určený pre pilotov lietadiel. Hodinky sú vyrobené z nerezovej oceli, ale na prianie sa dodávajú aj v červenom a žltom zlate. Niet čo dodať, treba ich vidieť na vlastné oči, siahnuť si na ne a dúfať, že raz budú vaše. Cena sa pohybuje od 100 000 Sk vyššie.

zlatnik@zlatnik.sk

Comments

comments