Trilógia Pán prsteňov a šperky
Tolkienová trilógia Pán prsteňov a jej filmové spracovanie vám určite nie je neznáme. Podobne ako kostýmy, kreatúry, patrili aj šperky k originálnym výtvorom, ktoré sa museli prispôsobiť nielen aktuálnemu hrdinovi, rase / národu. Poďme sa teda pozrieť na všetky známe šperky, ktoré ste mohli zazrieť v celej trilógii, od zložitých elfských až po jednoduché. Tiež si povieme viac o dizajnérovi / výrobcovi “Jedného prsteňa” – teda hlavnom šperku trilógie.
The “One Ring” – “Jeden prsteň” a jeho vznik
Hlavným dizajnérom a výrobcom známeho prsteňa bol Jens Hensen – zlatník a striebrotepec z Nového Zélandu.
“Môj otec poznal a miloval trilógiu Pán prsteňov, a bol veľmi vzrušený, keď sa dopočul, že filmová trilógia Petra Jacksona sa bude natáčať práve na Novom Zélande. Neskôr ho Jackson kontaktoval a opýtal sa ho, či vyrobí “Jeden prsteň”. Bol neskutočne šťastný a poctený” povedal syn Jens Hensena – Thorkild Hansen.
V roku 1999 teda výtvarný filmový tým navštívil Jens Hensena. Celkovo bolo zaslaných 15 prototypov, pričom každý kus bol elegantný a jednoduchý – líšili sa len váhou a celkovým dokončením (presnejšie povedané – ako vyzerá šperk úplne na konci keď ho preberie zákazník). Z tejto kolekcie sa po dohode vybral ten najlepší a takto sa teda vybral najvhodnejší a najlepší dizajn pre “Jeden prsteň”.
Jens a jeho syn Thorkild však museli vyrobiť viac kusov “Jedného prsteňa” určených pre rôzne scény a tiež rôznych veľkostí – ako iste vieme prsteň nenosila iba jediná osoba / herec vo filme. Všetci vieme, že existuje iba jeden “Jeden Prsteň”, ale pre celú trilógiu bolo potrebné vyrobiť cez 40 rôznych variácií prsteňa. Od malých zlatých verzií pre Hobbitie prsty až po kus, ktorý sa v prológu otáčal a krútil vo vzduchu – tento “kúsok” mal priemer 22 cm a keďže nemohol byť vďaka veľkosti a následne aj váhy vyrobený zo zlata, vyrobil sa z ocele – bol najprv vysústružený a potom pokovaný resp. pozlatený.
Originálny kus je na povrchu hladký – bez elfského nápisu / gravírovania. Nápisy boli dodané ako špeciálny efekt.
Príbeh vzniku prsteňa, ktorý vládol všetkým teda poznáte – mám na mysli príbeh reálny. Prsteň bol bohužiaľ posledným veľkým výtvorom Jens Hensena – skonal koncom roku 1999. Rodinnú firmu prebral syn Thorkild.
Originálny kus z dielne Jans Hensena
Pre porovnanie som pridal aj kópie z iných stránok – hlavne model uprostred má k dokonalosti originálu naozaj veľmi ďaleko
Šperky z trilógie Pán prsteňov
Scény prekrásnej elfky Arwen spolu s hraničiarom Aragornom sú vám určite aspoň povedomé. A rovnako povedomý bude aj šperk, ktorý Arwen venovala Aragornovi.
Jedná sa o príves s názvom EVENSTAR. Je naozaj prekrásnym šperkom nielen po stránke dizajnu, ale aj po stránke “vhodnosti” – reprezentujúc čistotu a krásu elfov. Obrázok hovorí určite za všetko.
Obrázky EVENSTARu priamo z filmu.
Opäť príklad nie veľmi vydarenej kópie
Arwen a jej brošňa + náušnice s motívom EVENSTARu
Nakoniec prekrásny diadém
NENYA – jeden z troch Elfských prsteňov – prsteň vody – prsteň kráľovny elfov Galadriel. Na prvom veľkom obrázku je originál. Na druhom obrázku kópia – opäť rozdiely sú dosť viditeľné.
Pri kráľovnej elfov a jej šperkoch ostaneme. Na prvom obrázku dole (z ľava) si môžete všimnúť jej kráľovskú korunu – na obrázku druhom brošňa s perlou uprostred.
VILYA – ďalší z troch elfských prsteňov – prsteň vzduchu – prsteň elfa Elronda.
Elrondov diadém
BARAHIR – prsteň hraničiara Aragorna
GANDALFov prsteň – prsteň mága Gandalfa. Zlato a uprostred zasadený rubín.
Gandalf Biely v Návrate kráľa a jeho brošňa.
Prsteň pána Prízrakov – prsteň, ktorý nosil vodca deviatich prízrakov (Witch King). Striebro a uprostred známe Oko.
Neznáma nie je ani Eowyn, ktorá sa usilovala získať srdce Aragorna. Jej náhrdelník a náušnice sú typické “Rohan-ovské”. Brošňu Rohanských jazdcov si môžete obzrieť na druhom obrázku.
Zlý mág SARUMAN a jeho brošňa.
Na záver nesmieme zabudnúť na štandardné šperky členov spoločenstva prsteňa – boli to klasické spony / brože, “kľúčenky a náhrdelníky, pričom základným je motív zeleného lístka:
Dizajnérom aj výrobcom väčšiny spomenutých šperkov je dizajnérka a zlatníčka Jasmine Watson.
Záver
Najkrajší šperk, ktorý sa páči mne osobne je jednoznačne EVENSTAR. Nasleduje GANDALFova Brošňa, potom ELRONDov a ARWENin diadém. Veľmi pekné a jednoduché sú šperky EOWYN.
Na záver by som chcel poďakovať za fotografie nasledujúcim stránkam:
http://www.jasminewatson.com/ , http://www.warofthering.net/ , http://www.jenshansen.com/ a tiež rôznym iným zdrojom.