TOP: Anglický hľadač pokladov našiel takmer 7,5 kg zlatých a strieborných mincí

Londýn (TASR) – Anglický amatérsky hľadač pokladov našiel pomocou detektora kovov 1500 mincí, z ktorých bolo takmer päť kilogramov zlatých a 2,5 kilogramu strieborných.Archeológovia uviedli, že poklad pochádza zrejme zo 7. storočia a patril Anglosasom. Podľa nich ide o najväčší a najhodnotnejší poklad z tejto epochy dnešnej Británie.

Zlato a striebro sa nachádzalo v zemi v strednom Anglicku v grófstve Staffordshire. Terry Herbert sa dostal k nemu ešte v júli tohto roku. Amatérskym hľadaním pokladov sa zaoberá už 18 rokov.

Zbierka mincí je teraz v birminghamskom múzeu a neskôr bude vystavená verejnosti. Nezávislá skupina expertov však musí predtým oficiálne vyhlásiť nález za poklad. Expertka Britského múzea povedala, že nález radikálne mení pohľad na Anglosasov. Je dokonca väčší ako poklad zo Sutton Hoo, ktorý je najväčším vo východnom Anglicku.

Herbert povedal, čo predchádzalo objavu. “Išiel som do postele a videl som kúsky zlata. Predstav si, si doma a niekto ti hádže peniaze do bytu otvorom na poštu na dverách.”
 
Informoval o tom nemecký denník Financial Times Deutschland.

www.zlatnik.sk využíva agentúrne spravodajstvo TASR. Publikovanie alebo ďalšie šírenie obsahu správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Comments

comments