Tohtoročný Cisársky prsteň dostane americký výtvarník Matthew Barney

Goslar (TASR) – Tohtoročný goslarský Cisársky prsteň (Kaiserring), symbol jednej z najvýznamnejších umeleckých cien súčasnosti, dostane americký umelec Matthew Barney.

O laureátovi ceny rozhodlo dolnosaské mesto Goslar a tamojší Spolok na podporu moderného umenia.

Porota ocenila Barneyho ako “jedného z najväčších symbolistov uplynulých 50 rokov, ktorý sa stal známy umeleckými prácami na tému hraníc medzi pohlaviami”.
Matthew Barney Cisársky prsteň prevezme 6. októbra na osobitnom zasadaní goslarskej mestskej rady.

Barney, ktorý sa narodil 25. marca 1967, je autorom veľkého množstva videozáznamov, sôch, kresieb a multimediálnych projektov. Vo svojich dielach spracúva témy z biológie, sexuality, dejín, zo športu a z medicíny, ktoré čiastočne súvisia s legendárnymi postavami z mytológie. Umelec žije a pracuje v New Yorku.

Ocenenie sa odovzdáva každý rok od roku 1975. Za svoje medzinárodné renomé vďačí Cisársky prsteň veľkému množstvu renomovaných umelcov, ktorí ho už dostali, a porote, zloženej z renomovaných znalcov moderného umenia, ktorí prácu v porote berú ako čestnú úlohu a každý návrh na ocenenie dôkladne zvážia. Od roku 1997 je predsedom poroty Dieter Ronte, riaditeľ Umeleckého múzea v Bonne.

Samotný prsteň je pozlátený akvamarín, ktorý má v očku zospodu vygravírovanú pečať cisára Heinrcha IV. Prsteň navrhol zlatník Hadfried Rinke, ktorý ho každý rok aj zhotoví.

Prvým nositeľom goslarského Cisárskeho prsteňa bol Henry Moore, najvýznamnejší anglický sochár 20. storočia.

V zozname ocenených možno nájsť také zvučné mená ako Max Ernst, Joseph Beuys, Nam June Paik, Roman Opalka, Katharina Sieverdingová, Robert Longo a ďalší.

Zdroj: © TASR 2006

www.zlatnik.sk využíva agentúrne spravodajstvo TASR. Publikovanie alebo ďalšie šírenie obsahu správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.


Comments

comments