Testovali sme elastické brúsne a leštiace kotúče

Na otestovanie a vyskúšanie sme dostali od českej firmy Advantage brúsne a leštiace elastické kotúče. Prečítajte si ako test dopadol…

Na vyskúšanie sme dostali od českej firmy Advatage brúsne a leštiace elastické kotúče, ktoré sú podľa dodávateľa a výrobcu určené predovšetkým na použitie v malých ručných brúskach (malé), alebo na stolnú leštičku (veľké) do 3200 otáčok/min. My sme sa v teste zamerali hlavne na kotúče určene pre stolové leštičky, nakoľko kotúčiky, ktoré sa používajú v ručných brúskach by nemali chýbať na žiadnom zlatníckom stole a mali by byť známe každému zlatníkovi. V krátkosti si ich predstavíme:

Kotúčiky na fotke sú určené pre mäkké zliatiny ( vysokokarátove zlaté zliatiny a strieborné zliatiny). V baličku sa nachádza 12 kusov v rôznom tvare ( valček, klasický kotúč a kotúč s veľmi tenkou brúsnou plochou)

Zrnitosť:

Kotúčik biely – hrubá zrnitosť
Kotúčik čierny – stredná zrnitosť
Kotúčik svetlomodrý – jemná zrnitosť
Kotúčik ružový – extra jemné zrnitosť

Tieto kotúčiky sú vyrobené zo syntetickej gumy pre tvrdé zliatiny ( nerezová oceľ, titán, zlato atď.) V baličku sa nachádza 9 kusov opäť v rôznom tvare.

Zrnitosť:

Kotúčik zelený – hrubá zrnitosť
Kotúčik modrý – stredná zrnitosť
Kotúčik hnedý – jemná zrnitosť

Poďme sa však teraz pozrieť ako dopadol podrobnejší test veľkých kotúčov.

Na obrázku je štvorica veľkých kotúčov určených na brúsenie a leštenie na stolovej leštičke.

Zrnitosť:

Kotúč ružový – extra jemná zrnitosť
Kotúč modrý jemný – jemná zrnitosť
Kotúč čierny – stredná zrnitosť
Kotúč biely – hrubá zrnitosť

Leštiace schopnosti týchto kotúčov sme sa rozhodli otestovať na zlatej plochej obrúčke, ktorej povrch sme vôbec neopracovávali nijakým šmirgľom. Jednoducho sme obrúčku vyrovnali na vyťahovačke, zarovnali kraje jemným pilníkom a začali ju leštiť.

detailná fotka

Takto vyzerala “surová“ obrúčka pred leštením na silikónových kotúčoch.


detailná fotka

Takto vyzerala vrchná plocha obrúčky po leštení bielym silikónovým kotúčom hrubej zrnitosti. Výsledok nás mimoriadne prekvapil, pretože sme neočakávali, že bez použitia pilníku a následne šmirgľu sa dosiahne minimálny lesk. Čakali sme, že povrch bude vyzerať ako keby bol jemne ošmirgľovaný a aj tak to dopadlo, ale na obrúčke už bol viditeľný aj mierny náznak lesku.

detailná fotka

Ako druhý v poradí sme použili čierny kotúč strednej zrnitosti. Na tomto obrázku je viditeľné, že jemné ryhy, ktoré vznikli na / po leštení na bielom hrubozrnnom kotúči miznú, povrch sa zjemňuje a nastupujú dobre viditeľné známky lesku.

detailná fotka

Na rad prišiel svetlomodrý kotúč jemnej zrnitosti. Na obrázku vidno, že na povrchu ešte stále vystupujú veľmi jemné škrabance, ale lesk je výrazne lepší.

detailná fotka

Ako „poslednú zbraň“ sme nasadili ružový kotúč s extra jemnou zrnitosťou. Výsledok je viditeľný, zmizli jemné škrabance a vystupuje lesk. Konečný lesk povrchu je na veľmi dobrej úrovni, ale podľa nášho názoru stále nie zrkadlový.

detailná fotka

A preto sme skúsili obrúčku veľmi jemne s čo najmenším prítlakom preleštiť na plátenom leštiacom kotúči. Výsledok je dobre viditeľný na obrázku – povrch obrúčky má zrkadlový lesk.

Výsledok testu

Poviem pravdu, taký skvelý výsledok som neočakával. Podľa môjho názoru tieto veľké silikónové kotúče by nemali chýbať vo vybavení zlatníckej dielne. Nemôžu – lepšie povedané, nie sú vhodné na leštenie všetkých druhov šperkov. Výborné sú hlavne na rovné plochy, menej už na zaoblené. Pri leštený zaoblených plôch hrozí, že pri nepozornosti a nerovnakom prítlaku šperku na kotúč sa vytvoria plôšky, ktoré potom treba prácne zarovnávať. Prekvapilo nás zo začiatku aj vibrovanie kotúča, podotýkam nie vinou výrobku. Na obojstrannej stolovej leštičke MDM máme totiž kónusové tŕne a tie nie sú vhodné pevné upnutie veľkých silikónových kotúčov.

kónusový tŕň

Vhodnejšie by boli rovné, na ktorom sa kotúč dá upevniť tak, že sa vloží medzi dve podložky, ktoré sa zafixujú maticou čím sa zamedzí nechcenej vibrácii.

tŕň rovný

Škoda, že vyobrazené tŕne sa nehodia na našu leštičku MDM, ale vyriešili sme to tak, že sme jich dali vyrobiť kamarátovi.

Dúfame, že tento test nebol prvý a zároveň aj posledný a v testovaní, či už noviniek, alebo náradia a pomôcok, ktoré sú na trhu už pár rokov budeme pokračovať aj naďalej.

Za zapožičanie brúsnych kotúčov na testovanie ďakujeme spoločnosti Advantage.

Comments

comments