Strižné nástroje (raznice) v zlatníckej výrobe

Najvhodnejšia cesta k zaisteniu kvalitných montovaných zlatníckych výrobkov je používanie strižných nástrojov (razníc), predovšetkým v zlatníckych dielňach, ktoré sa zaoberajú sériovou výrobou montovaných šperkov. Každý skúsenejší zlatník vie, že využívanie razníc, najme pri výrobe väčších sérií šperkov má za následok zníženie stratovosti materiálu, presnosť a hlavne veľkú úsporu času pri výrobe montovaných šperkov.

Zlatník, ktorý si už skúsil urobiť objednávku aspoň päťdesiat rovnakých, napríklad barokových, alebo takzvaných kokteilových prsteňov, pri ktorých treba lupienkovou pílkou vyrezať navlas rovnaké ozdoby, vedia o čom hovorím…

- – - -

V našej dielni používame k veľkej spokojnosti už niekoľko rokov raznice od firmy E.E.S. v.o.s. so sídlom v Považskej Bystrici. Pánovi Bajzovi, ktorý je jej majiteľom, som položil niekoľko otázok týkajúcich sa výrobného programu jeho nástrojárskej dielne, aby najmä mladí, začínajúci zlatníci, ktorí nemajú skúsenosti s používaním razníc mali v tejto problematike väčší prehľad.

Kedy bola založená Vaša firma a čo vás viedlo k tomu, že ste začali vyrábať strižné nástroje pre uľahčenie a zefektívnenie zlatníckej výroby?

Moja firma bola založená v roku 1993 a na začiatku som nespolupracoval so zlatníkmi. Dodnes ale neviem, že kto sa z mojich vtedajších zákazníkov “postaral o to“, že sa medzi zlatníkmi, ktorí už súkromníčili rozchýrilo, že v mojej dielni by som určite dokázal vyrobiť aj lisovacie nástroje, toľko potrebné pri sériovej výrobe šperkov. Postupne sa mi ozvalo niekoľko zlatníkov s návrhom, či by som pre nich nevyrobil nejaké raznice do kopacích lisov. Nechal som sa prehovoriť a dodnes pre zlatnícke firmy, ktoré sa zaoberajú sériovou výrobou montovaných šperkov vyrábam strižné nástroje. Musím ale podotknúť, že strižné nástroje nevyrába moja firma len pre zlatnícke dielne, ale aj pre podniky, ktoré nemajú so zlatníckou výrobou nič spoločného.

Akou technológiou a aké druhy strižných nástrojov vyrábate?

Naša firma vyrába strižné, ohýbacie a tvarovacie nástroje pre zlatnícku výrobu. Strižné nástroje vyrábame na elektroerozívnych strojoch – rezačkách, od najjednoduchších typov až po najzložitejšie, takzvané postupové strižné nástroje.

Aké máte dodacie lehoty na výrobu razníc?

Od dodania vzoru 10 – 30 dní, záleží na zložitosti strižného nástroja.

Koľko výliskov sa dá približne vyraziť s jednou raznicou kým sa neotupí a treba ju znova prebrúsiť?

Pri dobrom zaobchádzaní a starostlivosti s raznicou je to niekoľko tisíc výliskov.

Ako sa majú zlatníci starať o raznice, aby im čo najdlhšie vydržali?

Zlatník by mal dbať hlavne nato, aby raznice boli uložené tak, aby sa nepoškodili pádom na zem, po každom použití je potrebné ich pretrieť olejovou handričkou čím predídeme korózii, ktorá je veľkým nepriateľom strižných nástrojov a ako všetci vieme, nielen strižných. Ďalšou podmienkou pre zabezpečenie ich dlhej životnosti je presné a precízne nastavenie v lise pred razením. Samotný lis je nevyhnutné udržiavať vo vysokej presnosti a je potrebné často kontrolovať vymedzenie vôlí.

Ak niekto vlastní raznice od iného výrobcu a sú poškodené, viete ich opraviť?

Záleží na tom, aký veľký je rozsah poškodenia raznice, vo väčšine prípadov áno.

Máte katalóg vzorov podľa ktorého zlatníci môžu objednať raznice?

Katalóg máme, ale len archívny a slúži nato, aby sme vedeli vyrobiť pre klienta kópiu pre prípad, že sa mu originálna raznica natoľko poškodí, že je nutné vyrobiť novú.

Vyrábate raznice teda hlavne podľa dodaného vzoru výlisku?

Áno, zlatník si vyrobí vzor, ktorý chce raziť a to je jedno z akého kovu, napr. mosadz, striebro, meď atď. alebo ten vzor nakreslí v pomere 1:1 a my už potom podľa toho vyrobíme raznicu.

Riešite výrobný problém pri nejakom novom vzore šperku aj v dielni objednávateľa?

To záleží na tom, o aký problém ide a hlavne kde má zlatník dielňu. So zlatníkmi blízko Považskej Bystrice je to samozrejmosťou, v prípade že zlatník má dielňu vo vzdialenejšom meste, po vzájomnom dohovore je to možné.

Koľko zaplatí zlatník za výrobu jednoduchej raznice, napríklad za malý jednoduchý ovál na prívesok?

Cena sa odvíja od zložitosti raznice. Jednoduchá raznica, napríklad spomínaný ovál na prívesok stojí okolo 1500 Sk.

Rôzne druhy výliskov

Na záver ešte jedna otázka. Môžete poskytnúť kontakt na vašu firmu pre prípad, že by sa niektorý návštevník nášho webu chcel s vami spojiť a dohodnúť sa o spolupráci?

Samozrejme, zlatníci ktorí mi chcú položiť nejakú otázku ohľadom výroby strižných nástrojov, alebo majú nejaký výrobný problém ma môžu kontaktovať na tejto adrese a telefónnych číslach:

Bajza Milan – E.E.S. v.o.s.
tel: 042/432 6024
fax: 042 / 432 6024
Mobil: 0903 511 362
E-mail : ees@ees.sk

Ďakujeme pánovi Bajzovi za krátky rozhovor.

zlatnik@zlatnik.sk

Comments

comments