Starostlivosť o šperky s perlou

Vo svojom minulom príspevku som vás oboznámil ako sa máte starať o diamantové šperky a v tomto sa budem venovať perlám , ich noseniu a ošetrovaniu.

 

Perly sa tvoria v mäkkýšoch (najme v ustriciach) ako prirodzená obrana živočícha pred cudzorodým telieskom, napr. pred zrnkom piesku. Okolo tohto telieska sa vylučujú tenké vrstvičky perlete, čím postupne utvárajú perlu. Sú citlivé na kyseliny, vysychanie a vlhkosť; to znamená, že sú menej trvanlivé ako iné drahé kamene. Šperky  s prírodnými perlami sú drahé a preto sa musíme o nich starať, aby si čo najdlhšie zachovali svoju krásu a nádherný dúhový lesk.

 

A tu je niekoľko rád, ako sa o ne starať.

Šperk s perlou môžete nosiť každý deň, ale pred uložením ich vždy s citom utrite suchou jemnou handričkou a uložte do  čierneho zamatového vrecúška. Vhodné je tiež perlu pretrieť aj vlhkou handričkou, aby sme odstránili z nej mastnotu a prach, každá perla totiž obsahuje asi 2 % vody a suchý vzduch jej škodí.

Neuschovávajte  perly spolu s iným šperkami, najmä nie s takými kde sú zasadené prírodné alebo syntetické  drahokamy. Pri vzájomnom dotyku šperkov sa perla môže poškodiť, lebo je mäkšia ako prírodný alebo syntetický kameň.

Perla je citlivá na teplo a už pri miernom zahriatí stráca farbu a lesk. Nikdy ju nečistite ultrazvukom, parou ani chemickými prostriedkami. Zabráňte tiež kontaktu s kyselinami, kozmetikou, lakom na vlasy a pod.  

Náhrdelník uchovávajte vždy v tej krabičke, v ktorej bol pri kúpe zabalený. Kvalitný perlový náhrdelník sa predáva v dlhej, vo vnútri zamatom obtiahnutej  krabičke, v ktorej sa uloží tak, aby sa uzáver náhrdelníka  nedotýkal perál.

Aby sa perly na náhrdelníku navzájom nepoškodili, sú navlečené na hodvábnu niť a medzi každou perlou je malý uzlíček, ktorý zabraňuje ich vzájomnému poškodeniu. Pri častom nosení odporúčam náhrdelník raz za rok dať skontrolovať svojmu klenotníkovi, lebo šnúrka, na ktorej sú perly navlečené sa oslabuje. Pri príležitostnom nosení si dajte perly previazať na novú šnúrku aspoň raz za tri roky. Nie je to síce lacná záležitosť, ale predíde tým možnej veľkej škode. Predstavte si situáciu, keď sa vám na večierku pri tanci náhrdelník roztrhne a vaše drahocenné perly sa rozkotúľajú po zemi, popod nohy ostatných tanečníkov.  

V nasledujúcom príspevku si povieme niečo o ošetrovaní opálových šperkov.       

Andrej Očenáš

zlatnik@zlatnik.sk

Comments

comments