Spoločnosť Kremica Gold zistila v Kremnici nové zlatonosné zrudnenie

Kremnica (TASR) – Nové zlato-strieborné zrudnenie v Kremnici zistila pri geologickom prieskume kanadská spoločnosť Kremnica Gold, ktorá tam plánuje obnoviť ťažbu zlata povrchovým spôsobom.

Nový výskyt zlato-striebornej mineralizácie zistili v jednom z vrtov južne od dosiaľ známeho a preskúmaného ložiska Šturec. Tento fakt však podľa riaditeľa spoločnosti Borisa Bartalského ešte neznamená, že v danej oblasti bude aj nový zdroj rúd s obsahom zlata a striebra. Z vrtu odobrali vzorky, ktoré zaslali na analýzu, a až laboratórne výsledky ukážu, či sa v danej lokalite nachádzajú ďalšie potenciálne zásoby drahých kovov.

Dodatočný geologický prieskum a laboratórne testy však pravdepodobne o niekoľko mesiacov oddialia ukončenie predbežnej štúdie o uskutočniteľnosti projektu ťažby zlata, ktorá mala byť predložená verejnosti a príslušným orgánom do konca augusta tohto roka. Zistenie novej mineralizácie totiž predstavuje dôležitú skutočnosť, ktorá by mohla ovplyvniť doterajšie výsledky predbežnej štúdie, uviedol Bartalský. Proti tomuto projektu sa totiž postavili obyvatelia Kremnice aj občianske združenia a na štúdiu už netrpezlivo čakajú.

Bartalský ubezpečil, že predbežná štúdia uskutočniteľnosti projektu určite prinesie konkrétne informácie o umiestnení a veľkosti banskej prevádzky, odkaliska, detailoch budúceho lomu či spôsobe prepravy horniny. Na základe doterajších výsledkov štúdie bude napríklad väčšina hlušiny využitá na výstavbu banskej prevádzky, lom nebude takmer vôbec viditeľný z okolitých dedín až do posledných štádií ťažby a okolo vysadia stromy. Všetky banské činnosti podľa plánov odklonia od obývaných oblastí, najmä od Kremnice, ale aj obcí Lúčky a Kopernica.

Zámerom spoločnosti Kremnica Gold je obnovenie ťažby zlata v okolí Kremnice spôsobom, ktorý bude mať minimálny dopad na životné prostredie a bude prijateľný a prínosný pre všetky zúčastnené strany, dodal riaditeľ Bartalský.

Foto: www.topbicycle.com

Zdroj: © TASR 2006

www.zlatnik.sk využíva agentúrne spravodajstvo TASR. Publikovanie alebo ďalšie šírenie obsahu správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.


Comments

comments