Španielske úrady zastavili loď lovcov pokladov

Gibraltár (TASR) - Španielska polícia prehľadávala americkú loď lovcov pokladov, ktorá sa podľa Madridu mohla dostať k zlatu a striebru v hodnote pol miliardy dolárov (okolo 12 miliárd Sk) z potopenej španielskej galeóny.

Španielska civilná garda zastavila plavidlo Ocean Alert po tom, ako vyplávalo od brehov britskej kolónie Gibraltár, a predložila jeho kapitánovi súdny príkaz na prehliadku. Loď musela zakotviť v prístave v meste Algeciras, kde ju prehliadli.

Podľa Španielska má americká spoločnosť Odyssey Marine Exploration poklad, ktorý mohla získať v španielskych vodách alebo zo španielskej galeóny, potopenej v Atlantickom oceáne v koloniálnom období.

Na Floride sídliaca spoločnosť, zaoberajúca sa pátraním po pokladoch, tvrdí, že legálne získala zlaté a strieborné mince v hodnote zhruba 500 miliónov dolárov z vraku lode Black Swan v Atlantiku na mieste, ktoré odmieta zverejniť.

Odyssey uviedla, že sa so španielskou civilnou gardou pôvodne dohodla na prehliadke lode Ocean Alert v medzinárodných vodách. “Na prekvapenie Odyssey však civilná garda po zastavení plavidla informovala kapitána, že loď bude musieť pristáť v španielskom prístave,” uvádza spoločnosť v e-maili zaslanom tlačovej agentúre Reuters.

Ako ďalej informuje, kapitán vzhľadom na porušenie dohody odmietol nariadenie, načo príslušníci civilnej gardy “vstúpili na palubu lode pod hrozbou použitia sily, čo je v medzinárodných vodách za takýchto okolností v rozpore so zákonom”.

Madrid sa domnieva, že spoločnosť sa chystala nelegálne letecky odviezť poklad do Spojených štátov.

Španielske úrady zatiaľ nikoho z lode nezatkli a nie je ani jasné, či tak urobia, alebo či skonfiškujú plavidlo.

Ako informovali britské vládne zdroje, Londýn bude protestovať proti postupu španielskej strany na ministerstve zahraničných vecí v Madride, keďže loď nesmela byť zadržaná v medzinárodných vodách bez povolenia Panamy, kde je oficiálne zaregistrovaná.

Španielsko odovzdalo kontrolu nad Gibraltárom Británii v roku 1713, snaží sa však o znovuzískanie strategického územia, ktoré je vstupnou bránou do Stredozemného mora.

Zdroj: © TASR 2007

www.zlatnik.sk využíva agentúrne spravodajstvo TASR. Publikovanie alebo ďalšie šírenie obsahu správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.


Comments

comments