Smaragdový náhrdelník Mackay

Posledným článkom, ktorý sa zaoberal slávnymi drahými kameňmi bol článok o prírodnom Sherry zafíre. Na nasledujúci týždeň mám pre Vás prichystaných viacero článkov na túto tému. Dnes si porozprávame o menej známom, ale o to cennejšom smaragde s názvom Mackay. Smaragd Mackay sa už nachádza zasadený v perfektnom náhrdelníku. Poďme si teda povedať o jeho histórii a vlasnostiach.

Perfektný 167.97 karátov vážiaci Smaragd Mackay bol vyťažený v bani Muzo v Columbii. Mackay patrí k najväčším vybrúseným smaragdom v Národnej zbierke drahých kameňov. Spomínal som v úvode, že je zasadený do platinového náhrdelníka (navrhoval Cartier) v štýle Art Deco. Náhrdelníku dominuje Mackay a tiež diamanty.

V roku 1931 Clarence H. Mackay venoval náhrdelník svojej žene – Anne Case, prima donne Opery Metropolitan v rokoch 1909 – 1920. Náhrdelník bol pozdejšie venovaný v roku 1984 Inštitútu Smithsonian.

Verejnosť mohla zhliadnuť prekrásny náhrdelník na výstave drahých kameňov a minerálov v roku 2001 Tuscone. Bol uložený vo vlastnej skrinke, chránený ochrankou, ktorá bola špeciálne určená na jeho ochranu.

Herečka Michelle Pfeiffer a náhrdelník Mackay. Na rukách ma položené ďalšie veľmi známe drahé kamene Hviezdu Ázie, Hviezdu Bombay-a a Hviezdny Rubín Rosser Reeves (známe sú hlavne kvôli hviezdicovému efektu tzv. asterické rubíny, zafíry atď.)

zlatnik@zlatnik.sk

Comments

comments