Slávne diamanty – Nassakský diamant
Diamant o ktorom budeme hovoriť váži 43,38 karátov a má vynikajúci smaragdový výbrus. Je čistý a farebne dokonalý.História tohto jedinečného drahokamu, zaznamenaná E.W. Streeterem v publikácii The Great Diamonds of the World (Veľké diamanty sveta) vydané v Londýne je táto:
Mesto Nassak, (Nassac, Nassik, Nasik, Nessuck) leží na Hornom Godavery, severovýchodne od mesta Bombaj, čo je asi 152 km vlakom. V susedstve sú známe jaskynné chrámy a za panovania príslušníkov hinduistickej kasty Mahratta, ktorí sa dostali k moci v polovine 17. storočia, bolo toto miesto slávnym pútnickým miestom a každoročne sa tam zhromažďovali státisíce pútnikov. Dary, ktoré uctievači boha Šivu prinášali, sa nahromadili v obrovské poklady, uložené v miestnych chrámových svätyniach. V dobe, keď sa moc tejto sekty bola v rozkvete, boli poklady uchovávané v úcte, ale pozdejšie, keď nastali zlé časy, používali tento poklad pajšvovia, vodcovia veľkej indickej konfederácie k tomu, aby si zaobstarali prostriedky k vedeniu dlhých vojen proti svojim odporcom.
Foto: University of Wisconsin – Madison
Keď sa Bajerov, posledný nezávislý pajšva vzdal Britom v poslednej vojne v r. 1918, stala sa jeho batožina korisťou víťazov. Medzi drahocennými predmetmi, ktoré boli pri tejto príležitosti konfiškované, sa nachádzal aj nassakský diamant, ktorý tento pajšva získal z chrámu boha Šivy v Nassaku a odtiaľ je teda aj jeho meno – nassakský.
Plukovník J. Briggs, ktorý tento diamant objavil, ho odovzdal markízovi z Hastingsu, veliteľovi celého vojenského ťaženia proti pajšvovi Bajerovi. Za krátky čas na to venoval tento diamant Východoindickej spoločnosti, ktorá ho predala. Jeho cena bola odhadnutá na vtedajších 30 000 libier šterlingov. V roku 1918 bol zakúpený klenotníckou firmou Rundell a Bridge v Londýne. Klenotníci Rundell a Bridge boli kráľovskými dodávateľmi pre rodinu kráľa Juraja III. Keď sa stal drahokam ich majetkom, vážil 90 karátov. Krátko potom bol prebrúsený do trojuholníkového tvaru a vážil 80,59 karátov.
Dňa 20. Mája 1837 sa nassakský diamant spolu s inými drahými kameňmi dostal do dražby. V nej bol priklepnutý za cenu 7200 libier šterlingov markízovi z Westminsteru, ktorý v tejto dražbe nakúpil ešte celú radu ďalších vzácnych drahokamov. Krátko po nástupu kráľovnej Viktórie na trón, pri príležitosti jej narodenín, mal markíz z Westminsteru svoj kord ozdobený týmto diamantom.
Drahokam zostal potom v majetku markízovej rodiny po dobu takmer 100 rokov. Nakoniec bol predaný druhým vojvodom z Westminsteru pánovi Georges Mauboussinovi, parížskemu klenotníkovi, ktorý ho dopravil v roku 1926 do Spojených štátov, kde bol vystavený ako umelecká starožitnosť. Po nejakej dobe sa dostal drahokam opäť späť do Paríža. Pozdejšie bol zakúpený pánom Harry Winstonom, ktorý ho dal prebrúsiť na jeho terajšiu veľkosť a tvar.
Ďalšou jeho držiteľkou sa stala v roku 1944 pani William B. Leedsová z New Yorku. Zostal jej majetkom až do mája roku 1969, keď bol predaný v aukcii za 500 000 dolárov.
Záverom ešte jedna zaujímavosť. Na tejto aukcii kúpila slávna americká herečka Elizabeth Tayorová-Burtonová diamant hruškovitého tvaru, vážiaci 69,42 karátov, za 1 050 000 dolárov, čo vtedy bola najvyššia aukčná cena jednotlivého diamantu na svete.