Slávne diamanty – Hviezda Južnej Afriky

V prvom článku o slávnych diamantoch sveta som sa rozpísal o veľmi známom diamante HOPE. Dnes vám prinášam článok o diamante – Hviezda Južnej Afriky.

Hviezda Južnej Afriky je diamant, ktorý váži 47.69 karátu. Bol vybrúsený zo surového kameňa z váhou 83.50 karátov do hruškového tvaru. Je známy aj ako diamant, ktorý zmenil “prúdy” šťastia v Južnej Afrike.

V roku 1869 našiel kameň pastier Grigua na farme Zandfontein blízko oranžovej rieky. Schalk van Niekerk, ktorý vlastnil 21.25 karátový diamant známy ako Eureka Diamant , vymenil tento jeho diamant za pastierov kameň (vtedy ešte v hrubom stave) a doplatil mu päťsto ovcami, desiatimi volmi a jedným koňom. Novým vlastníkom diamantu sa teda stal on, ale o niekoľko dní ho znenazdajky predal v Hopetown-e za $56,000.

Neskôr bol diamant kúpený Ludvíkom Hond-om, brúsičom diamantov. Ten ho následne “upravil” do podoby “ovál – troj stranný diamant” a predal Kniežaťu Dudley-imu za $125,000. Grófka Dudley-ová nosila diamant ako dekoráciu vlasov (pravdepodobne akási spona), pričom samotný diamant bol obkolesený 95 menšími diamantmi.

Nákres výbrusu Hviezdy Južnej Afriky

Nie je známa lokácia, kde sa v dnešných časoch Hviezda Južnej Afriky nachádza, ale dá sa bezpečne povedať, že diamant je stále v obehu (vzhľadom na početné farebné fotografie).

Za obrázky a informácie ďakujeme stránke http://famousdiamonds.tripod.com/, ako aj jej autorovi Ryanovi Thomsonovi.

zlatnik@zlatnik.sk

Comments

comments