Slávne diamanty – diamant Victoria-Transvaal

Nedávno sme písali o diamante s názvom Nassakský. Dnes si povieme niečo o diamante Victoria-Transvaal, ktorý je známy z Hollywoodských filmov, ako aj z mnohých výstav na svete.

Diamant Victoria-Transvaal má 67.89 karátov, hnedo – žltú farbu a je vybrúsený do tvaru hrušky. Bol vybrúsený z 240 karátového “kryštálu”, ktorý bol nájdený v oblasti Transvaal v Južnej Afrike. Z prvého brúsenia vzišiel 75 karátový kameň s rozmermi 1 x 1³/8 inch. Ďalšie brúsenie prinieslo rovnaké miery, čo sa týka dĺžky a výšky, ale zredukovalo hĺbku a zvýraznilo proporcie diamantu. Po druhom prebrúsení mal diamant vyššiu brilianciu.

Diamant Victoria-Transvaal bolo možné vidieť v niekoľkých Hollywoodských filmoch a seriáloch napr. v epizóde Tarzana s názvom Tarzanová neskrotná zúrivosť. Tiež sa kameň nachádzal na popredných výstavách v Kanade a v USA.

Herečka Michelle Pfeiffer s náhrdelníkom, ktorému dominuje diamant Victoria Transvaal

Náhrdelník bol dielom bratov Baumgoldovcov. Je vyrobený zo žltého zlata, pričom do základu je vsadených 66 briliantov. Z náhrdelníku visí 10 kusov diamantov brúsených do tvaru markízi, samotný Victoria Transvaal a malý briliant. Celkovo sa na náhrdelníku nachádza 106 diamantov o celkovej váha 45 karátov. Náhrdelník bol v roku 1977 venovaný Inštitútu Smithsonian pánom a pani Leonardom / Victoriou Wilkinsonovou.

Diamant Victoria-Transvaal medzi ostatnými diamantmi z kolekcie inštitútu Smithsonian: diamant Portuguese, Pearson, De Young Pink, Eugenie Blue, nepomenovaný diamant oválneho tvaru a žltý Oppenheimer diamant v surovom stave úplne vzadu.

zlatnik@zlatnik.sk

Comments

comments