Sergej Borzov – Majstrovské husle “Leman“

O ruskej šperkovej tvorbe stále nevieme zďaleka toľko, ako o dielach známych klenotníckych domov zo západu. V sérii článkov Vám postupne predstavím troch mladých a nadaných ruských majstrov – klenotníkov, absolventov Moskovskej klenotníckej školy Karla Fabergé – Sergeja Borzova, Eugena Seregina a Konštantína Levina , ktorí pod menom svojej skupiny “ ZLATÝ NUGET “ tvoria nádherné a jedinečné šperky. Postupne sa v ďalších článkoch budete môcť oboznámiť s ich dielami a posúdite sami, či sa ich šperkárske umenie dá porovnať z tvorbou popredných západných klenotníkov. Dnes Vám prinášam prekrásne husličky, ktoré sú dielom Sergeja Borzova.

Leman Anatolij Ivanovič – /1859-1913/

Ruský hudobný skladateľ, husľový majster, lekár – dentista, fotograf, literát, vynikajúci biliardový hráč a autor takzvaného biliard “úderu Lemana”. Anatolij Ivanovič bol, ale najmä chýrrny predrevolučný husliar. Ním vyrobené husle sú svetoznáme a vysoko cenené nielen v Rusku, ale aj medzi profesionálmi huslistami na celom svete. Jedny z jeho huslí sa nachádzajú vo svete známom štátnom centrálnom múzeu hudobnej kultúry M.I.Glinku v Moskve. Jeho husľami sa vo svojej tvorbe inšpiroval popredný ruský klenotník Sergej Borzov a na počesť tohto velikána ruskej kultúry vytvoril prekrásnu brošňu ktorej dal meno “Leman“.

Čím sú ale luxusné šperky tak príťažlivé? Určite osobitosťou, charakterom , jedinečnosťou a práve pre tieto vlastnosti si ich milovníci krásnych klenotov radi kupujú. Majstrovské dielo klenotníkovho umenia – tak by sa dala charakterizovať táto brošňa v tvare husličiek s krémovou perlou a briliantmi. Čím nás ale na prvý pohľad upútajú? Čo je na nich také drahé, zriedkavé a a obdivuhodné?

Prvé čo Vám padne do oka je perla nepravidelného tvaru vzácnej krémovej farby, ktorá obdivuhodne presne zapadá do vrchnej doštičky huslí. A prvá myšlienka, čo Vás napadne je, že „ práva perla takéhoto tvaru neexistuje, alebo , že je to nejaká „syntetická náhrada“. Môžem Vás však ubezpečiť, že perla je pravá a samozrejme tomu zodpovedá aj jej cena. Kultivovaná perla použitá na tejto brošni totiž pochádza z experimentálnej perlovej farmy Furijah International Trading Company, kde ju vypestovali špeciálne na zasadenie do tohto šperku ( a nielen do tohto, ale o tom až v nasledujúcich článkov o dielach klenotníkov firmy ZLATÝ NUGET).

Prepych a elegancia – zriedkavé to zladenie, vtelené v obdivuhodne krásnych husliach. Husličky sú vyrobené z 18 karátového žltého zlata, rozmery sú (dĺžka – šírka – výška), 27x7x13 mm a jej váha je 30,07g.
Na týchto dvoch snímkach je veľmi dobre vidieť zasadenie drobných briliantov technikou Pavé a vzácnu perlu. Na výzdobu použil majster klenotník spolu 69 diamantov najvyššej kvality a to 35 diamantov v celkovej váhe 0,27 karátov, 40 diamantov – 0,62 karátov, 17 diamantov – 0,13 karátov, 6 diamantov – 0,04 karátov, 4 diamanty – 0,02 karátov, 2 diamanty – 0,05 karátov.

Detailný záber na perfektne vypracovaný pražec, kolíky a hlavičku huslí. Na hmatníku namiesto strún dominujú prvotriedne guľaté brilianty zasadené technikou Pavé. Skutočne pekná práca.

Podrobný pohľad na zadnú stranu brošne na ktorom vidíme vzácnu reliéfnu perlu nahradzujúcu podbradník , strunník zdobený guľatými briliantmi a na spodku brošňový uzáver.

Pri bočnom pohľade sa môžeme pokochať dokonalými proporciami brošne na ktorej je poznať, že majster klenotník je dokonale oboznámený s podobou skutočných huslí.

A nakoniec už tradičná a posledná informácia: keď chcete prekvapiť svoju milovanú, ktorá je zbláznená do vážnej hudby a rada nosí brošne ( čo je mimochodom teraz v móde) , urobte jej radosť a kúpte jej túto maličkosť z ktorej je len jedinký kus za cenu 55000 USD.

zlatnik@zlatnik.sk

Comments

comments