Sergej Borzov – Korytnačka „Diba“
Pokračujeme v sérii článkov o ruskej šperkovej tvorbe druhým z tvorby mladého klenotníka S. Borzova. Tentoraz je to príves, v ktorom sa snúbi nápaditosť, krása drahých kameňov a hlavne zručnosť majstra klenotníka…
Rozmar jedného talentovaného klenotníka. Biele a žlté zlato, diamanty, smaragdy a striebristo šedá perla s nádychom jemnej modrej a ružovej farby. Tak by som mohol v krátkosti charakterizovať rafinovane ozdobný príves ” korytnačku Diba”, ktorá je symbolom dlhovekosti, plodnosti a múdrosti.
Keď som po prvý krát uvidel tento skvost na dlani majstra, vôbec som si nemyslel, že by to mohol byť príves, skôr nejaké luxusné ťažidlo.
Zdanie niekedy ale klame a svedčia o tom dve očká, ktoré sú veľmi dobre viditeľné na zábere detailne vypracovaného bruška korytnačky. Skrz ne sa prevlečie reťaz, samozrejme adekvátnej váhy a hrúbky, aby bezpečne udržal korytnačku v dekolte.
Na „Dibe“ sú použité len dva smaragdy, ktoré majster zasadil na miesto očí. Smaragdy vybral veľmi dobre, ich zelená farba zdôrazňuje veľmi milý a láskavý výraz korytnačky – ako by mala dušu.
Na výrobu korytnačky “Diba“ bolo použité žlté a biele 18 karátové zlato. Žlté zlato nie je až tak viditeľné, lebo sa použilo hlavne na výrobu ozdobného vyrezávaného bruška a na lôžko perly. Veľmi zaujímavo s citom a vzdušne je vyriešený dizajn panciera, ktorý vo svojom vnútri ukrýva vzácnu a dodajme, že určite aj veľmi drahú perlu. Majster prakticky “zabil týmto riešením dve muchy jedenou ranou“. Vzory vyskytujúce sa na pancieroch korytnačiek nahradil výrezmi na ne sa podobajúce a týmto riešením tak umožnil vo vnútri zasadenej perle aby veľmi dobre prezentovala svoju veľkosť , tvar a vzácnu viacfarebnosť. Týmto geniálnym dizajnérskym riešením sa mu podarilo samozrejme aj znížiť váhu “ Dibi“, ktorá je 73,73g. Nie je to malá váha, ale určite sa nejedná o obyčajný príves učený na každodenné nosenie. Veľkosť perly je 27x7x13mm a je chránená “pancierom“ z bieleho zlata osadeným diamantmi prvotriednej kvality v počte 160 kusov. Cena tohto klenotu nie je známa, určite sa ale smelo veľkosťou vyrovná husličkám “Leman“, o ktorých sme som sa zmienil v predchádzajúcom článku o tvorbe mladého a talentovaného ruského klenotníka S. Borzova.
Zdroj: archiv