Riešenie problematiky ručného gravírovania do vnútra snubných prsteňov

Na Slovensku je veľmi málo rytcov, ktorí vyrývajú mená a dátum do obrúčok ešte ručným spôsobom. Väčšinou sa už totiž vyrývajú údaje sobáša na malom pantografe, ktorý nahradzuje klasickú ručnú ryteckú prácu. V zlatníctvach, ktoré sú týmto strojom vybavené môžu snúbencom údaje sobáša vygravírovať aj na počkanie. Rytci, ktorí túto náročnú techniku ovládajú a samozrejme aj praktizujú (podľa mňa ručne ryté meno nielenže omnoho lepšie vyzerá, prevedenie a čistota rytia dokazujú zručnosť a majstrovstvo rytca), používajú na uchytenie snubných prsteňov rôzne dômyselné pomôcky, ktoré sa generáciami neustále vylepšovali. Starí majstri odovzdávali svoje skúsenosti mladším, ktorí zase tieto „finty“ časom sami zdokonaľovali a upravovali podľa svojich potrieb.

Keď som začínal ako mladý rytec, obrúčku som si jednoducho upevnil do dreveného ručného zveráka a zboku podbrúseným rydlom som sa snažil vygravírovať meno a dátum sobáša. Veľmi dobre to spočiatku nešlo, veľa som toho aj pokazil (urobil som si mosadzné obrúčky a na nich som sa cvičil v kreslení správneho sklonu písmen a potom ich následného gravírovania), ale postupom času som sa zdokonalil tak, že mi dovolili gravírovať aj do zlatých prsteňov. Po niekoľkých rokoch naše vedenie išlo nakúpiť stroje a náradie do zahraničia a tak som si dal požiadavku, aby mi kúpili (okrem iného ryteckého náradia) na uľahčenie a samozrejme aj na skvalitnenie gravírovania drevený ručný zveráčik ktorého vyobrazenie bolo v katalógu Bergeon. Stalo sa a za niekoľko týždňov som bol hrdým majiteľom špeciálnej drevenej zvierky na gravírovanie vnútornej rytiny, ktorú využívam dodnes. Predajne so zlatníckym náradím a ryteckým náradím tento typ zvierky ešte aj teraz ponúkajú, ale momentálne najnovším hitom je zveráčik, ktorý si hodlám zadovážiť a podľa mňa predčí všetky doterajšie moje prípravky na toto náročne rytie. Tento, akoby som to nazval – zveráčik je tak konštrukčne jednoduchý, že sám sebe sa čudujem, že som na toto riešenie neprišiel sám ( podľa môjho názoru, šikovný nástrojár by s vyrobením takejto, alebo podobnej zvierky nemal mať problém). Tak, a teraz sa pozrieme na to, akými spôsobmi môžeme gravírovať do vnútra obrúčky.

Foto: G.O.

Najjednoduchší systém (podľa môjho názoru) gravírovania mena a dátumu sobáša do obrúčky. Ako pomôcka na uchytenie snubného prsteňa mi poslúžila obyčajná drevená zvierka z klinom bežne používaná pri zlatníckych prácach, ktorú pevne oprieme o drevenú podložku so zárezom (samozrejmosťou je jej pevné uchytenie v zlatníckom stole) a z boku podbrúsenym špicatým rydlom ryjeme precízne predkreslené meno a dátum sobáša.

Foto: G.O.

Výborná pomôcka na gravírovanie vnútornej rytiny, ktorú používam dodnes. Skladá sa z dvoch častí: drevenej rúčky a samotnej mosadznej zvierky, ktorá je na nej pripevnená skrutkami. V nej sú vymeniteľné čeľuste medzi ktoré upíname obrúčky rôznej veľkosti. Mosadzná skrutka v strede zvierky slúži na dotiahnutie obrúčiek v čeľustiach. Zvierku chytíme pevne do ruky, oprieme o drevenú podložku na pracovnom stole a gravírujeme.

Pantograf na rytie do vnútra obručky

Foto: Conteti

Pantograf na gravírovanie do vnútra obrúčiek, ktorý má v ponuke každý solídny predajca zlatníckeho a ryteckého náradia. Ako to funguje: obrúčka sa uchytí troma čeľusťami, ktoré sú upevnené na ozubenom kolese. Na spodku pantografu je vidieť kruhovú mosadznú šablónu, v nej sú písmená a číslice vyryté do hĺbky v ktorých sa pohybujeme vodiacou tyčkou. Páka na ľavej strane pantografu s čiernou guľkou slúži na vytvorenie medzery medzi písmenami a číslicami – jeden pohyb s ňou dopredu, obrúčka sa otočí v čeľustiach a tak sa vytvorí priestor na ďalšie písmeno. Pre zlatníctvo ktoré nemá naporúdzi rytca, je to nenahraditeľná pomôcka, najmä keď nechce stratiť zákazníka len kvôli tomu, že nedokáže promptne zabezpečiť vygravírovanie mien do snubných prsteňov. Prakticky na počkanie môže aj zlatník bez ryteckých znalostí vygravírovať požadované údaje aj na počkanie.

Foto: Conteti

Najnovšia pomôcka na gravírovanie mien do obrúčiek, ktorú ponúka americká firma Conteti. Je konštrukčne veľmi jednoduchá, ale o to geniálnejšia. Zhotovená je z kalenej ocele a má trvalú životnosť, to značí, že keď ju nehodíte do vysokej pece, tak vás určite prežije. Netreba v nej vymieňať čeľuste pri každej obrúčke ktorá ma inú veľkosť, jednoducho prsteň vložíme do univerzálneho lôžka do ktorého sadne obrúčka každej veľkosti. Točením skrutky na pohyblivý oceľový jazýček pevne uchytíme obrúčku do ktorej vnútra chceme gravírovať. Jazýček môžeme posúvať v troch úrovniach a to podľa toho akej veľkosti je obrúčka. A na záver ešte tá najdôležitejšia vec: tento zveráčik sa upevňuje buď do ryteckého zveráka alebo do ryteckej gule a to nám prácu urobí menej namáhavou a bezpečnejšou (pri samotnom gravírovaní je menšie riziko, že „vyletíme“ z rydlom mimo narysovaných písmen, poskytuje výborný bočný prístup s rydlom do obrúčky). Táto skvelá pomôcka je určená nielen pre začínajúcich, ale aj skúsených rytcov a jeho cena je len $ 39,00.

zlatnik@zlatnik.sk

Comments

comments