Rekordný diamant

V dnešnej dobe je už veľmi zriedkavým javom, aby sa vyťažil diamant nielen veľkých rozmerov, ale aj mimoriadnej čistoty. Zázraky sa však dejú aj v dnešnej dobe. 19. Apríla v diamantovej bani Schmidtsdrift v Južnej Afrike uzrel svetlo sveta obrovský, 235,093 karátový diamant.

Malej ťažobnej spoločnosti Nare Diamonds Ltd. sa to len predsa podarilo a to aj napriek tomu, že baňu otvorili len tri týždne pred unikátnym nálezom. Podľa odborníkov, osemstenný diamant veľkosti golfovej loptičky nemá len mimoriadnu veľkosť, ale je aj mimoriadne čistý.

 

Foto: Diamond Vues

“Je to veľmi významný nález, vzhľadom na to, že diamanty takýchto rozmerov sú veľmi zriedkavé“ – povedal Charles Mostert, generálny riaditeľ spoločnosti Nare Diamonds Ltd.

Diamantová baňa Schmidtsdrift, ktorá začala svoju činnosť v marci tohto roka, leží 80 kilometrov severozápadne od bane Kimberley, kde ťažba prebieha na ploche okolo 31 000 hektárov. Tento obrovský kus zeme zaujíma popredné miesto na lište najbohatších diamantových nálezísk, čo potvrdzuje aj tento diamant pompéznych rozmerov a čistoty. Pred nálezom tohto ojedinelého drahokamu z bane Schmidtsdrift vyťažili dohromady približne 34 tisíc karátov diamantov a priemerná váha jedného diamantu bola 1,14 karátu.

Foto: NARE

Diamant nájdený v bani Schmidtsdrift napriek svojej váhe , veľkosti a čistote však nezosadil zo svojho trónu slávny diamant Cullinan. Tento kráľ medzi diamantmi vyťažili v roku 1905 v juhoafrickej bani Premier a svojmu menu vďačí majiteľovi banskej spoločnosti, ktorý sa volal Thomas Cullinan. Jeho váha v surovom stave bola 3106 karátov.
Podrobnejšie o histórii tohto kameňa sa však viac dozviete v pripravovanom článku – “Cullinan – kráľ medzi diamantmi“.

zlatnik@zlatnik.sk

Zdroj: MG.CO.ZA news business

Comments

comments