PRIEMYSEL: Zisk producenta diamantov De Beers klesol v 1. polroku o 99 %

Londýn 24. júla (TASR) – Zisk juhoafrickej spoločnosti De Beers, najväčšieho producenta diamantov na svete, klesol za 1. polrok tohto roka medziročne o 99 %, keď finančná a hospodárska kríza obmedzili dopyt po klenotoch. Podľa spoločnosti firma prechádza “najťažším obdobím za posledné desaťročia”.

Za prvých šesť mesiacov tohto roka dosiahla De Beers zisk 3 milióny USD (2,11 milióna eur), zatiaľ čo za rovnaké obdobie roka 2008 to bolo 316 miliónov USD.
     
Aj diamanty doplatili na recesiu, ako mnohé iné spotrebiteľské produkty, ktoré nepatria medzi existenčné. Firma preto musela obmedziť ich produkciu, ktorá klesla oproti prvým šiestim mesiacom minulého roka o 73 % na 6,6 milióna karátov. Hmotnosť diamantov sa vyjadruje v karátoch, pričom jeden karát znamená 0,2 gramu.
     
Spoločnosť De Beers, ktorá kontroluje približne 40 % svetového trhu s neopracovanými diamantmi, očakáva, že za celý rok 2009 bude produkcia diamantov zhruba o polovicu nižšia než v roku 2008.
     
Napriek tomu firma počíta s postupným zlepšovaním situácie, čo naznačil už 2. štvrťrok. “Podmienky na trhu v 1. polovici tohto roka boli mimoriadne náročné, situácia sa však začala v 2. štvrťroku zlepšovať a veríme, že tento trend prejde aj do 3. štvrťroka,” povedal výkonný riaditeľ firmy Gareth Penny, podľa ktorého by výsledky za 2. polrok mohli byť lepšie než tie za prvých šesť mesiacov.
     
De Beers stavia aj na tom, že vždy po skončení recesie sa trhu s diamantmi začína dariť. Penny poukázal na fakt, že prakticky vždy, keď nastúpi obdobie oživenia, ceny diamantov idú nahor. “To sa nemení od začiatku 70. rokov,” dodal. Tentoraz by cenu diamantov okrem zlepšenia nálad na trhu po nástupe oživenia svetovej ekonomiky mohol podporiť aj fakt, že za vyše 10 rokov nedošlo k žiadnym objavom väčších alebo kvalitnejších diamantových ložísk.
     
“Vzhľadom na to, že svetové rezervy diamantov sú na historickom minime, týchto drahokamov bude vo svete v budúcnosti stále menej,” povedal šéf De Beers. Ako dodal, “pri raste dopytu najmä na nových trhoch ako Čína a India je možné, že v budúcich rokoch bude dopyt vyšší než ponuka”.
     
Informoval o tom server BBC.
     
(1 EUR = 1,4227 USD)

www.zlatnik.sk využíva agentúrne spravodajstvo TASR. Publikovanie alebo ďalšie šírenie obsahu správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Comments

comments