Pred 105 rokmi objavili v južnej Afrike najväčší diamant (výročie)

Pretória 24. januára (TASR) – V bani pri Pretórii v južnej Afrike objavil pred 105 rokmi, 26. januára 1905, manažér Frederick Wells najväčší diamant na svete, zvaný Cullinan.

Wells si spočiatku myslel, že kameň mu nastražili spolupracovníci ako žart. Po analýzach sa však ukázalo, že ide o skutočný objav – diamant vážiaci 3106,75 karátu (621,35 gramu). Meno dostal kameň po majiteľovi bane Thomasovi Cullinanovi, ktorý ju otvoril v roku 1902. Cullinan od majiteľa odkúpila vláda Transvaalu a 9. novembra 1907 ho darovala britskému kráľovi Eduardovi VII. na 66. narodeniny. 

S ďalším spracovaním Cullinanu sa viažu rôzne historky. Uvádza sa napríklad, že brusič, ktorý rozdelil Cullinan na dve časti, trval na prítomnosti lekára a dvoch zdravotných sestier a po samotnom výkone odpadol. Podľa znalca diamantov a ich histórie lorda Iana Balfoura však najskôr otvoril šampanské. Z pôvodného diamantu štiepením a vybrúsením vzniklo deväť veľkých briliantov a 96 menších. Ich brúsenie sa začalo 3. marca 1908 a trvalo osem mesiacov. Všetky zdobia britské kráľovské klenoty.ň 
     
Diamanty boli ľudstvu známe od nepamäti. Ich druhotné náleziská sa nachádzali v Indii. Tu sa ťažili z náplavov ryžovaním. Až v roku 1871 bolo v Južnej Afrike objavené prvotné nálezisko diamantov pri meste Kimberley, podľa ktorého sa diamantonosná hornina začala nazývať kimberlit.
     
Kimberlity prerážajú v podobe komínov staré pevninské štíty. Do určitej hĺbky sú zvetrané, spočiatku sa preto ťaží povrchovým spôsobom a potom bansky. V súčasnosti dosahuje hĺbka diamantových baní až 1000 metrov. Podľa najnovších poznatkov sa ukazuje, že diamanty v kimberlitoch nevznikli, hornina ich len dopravila k zemskému povrchu. Predtým sa predpokladalo, že vznikli vplyvom teploty a tlaku počas transportu horniny z prítomného uhlíka (diamant je formou uhlíka kryštalizujúceho v kubickej sústave).
     
Kimberlity sa nachádzajú aj v USA, Kanade, Austrálii alebo Brazílii. Na Sibíri sa nachádzajú v oblasti Jakutska. 
     
Diamanty a z nich vybrúsené brilianty sú údajne najlepšími priateľmi žien. V období ekonomických kríz ich obchodníci uvádzajú ako istú investíciu. Diamanty však samotný zisk nezaručia. Napríklad izraelský miliardár ruského pôvodu Lev Leviev, ktorý je najväčším konkurentom juhoafrického diamantovému koncernu De Beers, uvažuje o predaji svojho ruského závodu na spracovanie diamantov s cieľom splatiť úvery štyrom izraelským bankám.

     
www.famousdiamonds.tripod.com
www.absoluteastronomy.com
www.vesmir.cz

www.zlatnik.sk využíva agentúrne spravodajstvo TASR. Publikovanie alebo ďalšie šírenie obsahu správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Comments

comments