Poľovnícky šperk

Poľovnícky šperk sprevádza ľudstvo už od vtedy, keď si človek ulovil svoje prvé divoké zviera a z jeho zubov, alebo pazúrov vyrobil svoj prvý šperk. Aj keď sa teraz tomuto umeniu nevenuje na Slovensku veľa  zlatníkov, výroba poľovníckeho šperku pretrvala dodnes.

Výroba každého poľovníckeho šperku je náročná , lebo každý je vlastne originál a vyžaduje si umelecké cítenie a vysokú remeselnú zručnosť. Zákazníkom dodané lovecké trofeje sa vsádzajú do drahých kovov a to hlavne do zlata, alebo striebra.

Najviac šperkov sa vyhotovuje s motívom dubového lístka a plodov žalude, ale nie je zriedkavosťou ani lipový lístoček, prípadne polodrahokam. Tak vznikajú pod zručnými rukami zlatníka prstene, náramky, ihlice, prívesky, kravatové spony a náušnice.

V zlatníctvach sa zákazníci s bežným predajom  poľovníckeho šperku tak často nestretávajú. Pre tých ktorí majú záujem sa dozvedieť viac, odporúčam si kúpiť knihu od  Ľudovíta Letošťáka,  pod názvom „ POĽOVNÍCKY ŠPERK “, ktorú vydalo Vydavateľstvo Epos s.r.o. v roku 2002.

Priznám sa, bol som veľmi zvedavý na jej obsah, ktorý ma veľmi príjemne prekvapil. Autor v nej čitateľovi podrobne opisuje vznik a tradíciu poľovníckeho šperku, typy šperkov a trofeje ktoré sa používajú pri ich výrobe, a čo je hlavné, obsahuje veľa fotografií a kresieb s podrobným popisom vyobrazených šperkov. 

 

Táto kniha by nemala chýbať v knižnici žiadného zlatníka a odporúčam ju najmä mladým, začínajúcim šperkárom, ktorí sa ešte vo svojej praxi nestretli s výrobou poľovníckych šperkov.

Andrej Očenáš

zlatnik@zlatnik.sk

Comments

comments