Polícia v Zimbabwe zatkla viac ako 22.000 nelegálnych hľadačov zlata a diamantov

Harare (TASR) – Viac ako 22.000 nelegálnych baníkov, zlatokopov a dílerov s diamantmi, smaragdami a zlatom zadržala v uplynulých mesiacoch polícia v štáte Zimbabwe na juhu afrického kontinentu. Informovali o tom miestne štátne médiá.

Počas rozsiahlej policajnej kampane trvajúcej od konca novembra bolo zabavených vyše 7000 diamantov, 80 smaragdov, 500 ton zlatej a 25 ton chrómovej rudy a niekoľko kilogramov čistého zlata.

Vo štvrtok policajná hliadka zastrelila unikajúceho zlatokopa, ktorý ilegálne ryžoval zlato v centrálnej časti krajiny.

Úrady pristúpili k sérií tvrdých zákrokov voči čiernemu obchodu zo zdrojmi vzácnych nerastných ložísk a kovov v snahe získať tvrdú menu pre stagnujúcu zimbabwiansku ekonomiku.

K väčšine z 22.554 zatknutí došlo v pohraničných oblastiach, čo potvrdzuje podozrenie, že zabavený tovar mal byť prepašovaný do cudziny a predaný na zahraničných trhoch. Vláda v súvislosti s kampaňou sprísnila aj tresty pre previnilcov.

Dolovanie a hľadanie zlata a diamantov sa stalo vítaným zdrojom príjmov pre tisíce obyvateľov Zimbabwe, zápasiacich o získanie základných životných potrieb.

Zdroj: © TASR 2006

www.zlatnik.sk využíva agentúrne spravodajstvo TASR. Publikovanie alebo ďalšie šírenie obsahu správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.


 

Comments

comments