Perly
“Keď Venuša, bohyňa zmyselnej lásky zrodená z morskej peny a slnečnej žiary vystúpila z mušle, spustili sa kaskády vodných kvapiek, a tie sa vo svetelnej žiare hneď premenili na perly”
Perly sa tvoria v mäkkýšoch (najme v ustriciach a slávkach), ako prirodzená obrana živočícha pred cudzorodým telieskom, napr. pred zrnkom piesku. Okolo tohto telieska sa vylučujú tenké vrstvičky aragonitu, známe ako perleť, a postupne utvárajú perlu. Kryštálová sústava – kosoštvorcová, zloženie – uhličitan vápenatý, konchiolin a voda, tvrdosť 3-4…
Perly sa tvoria v mäkkýšoch (najme v ustriciach a slávkach) ako prirodzená obrana živočícha pred cudzorodým telieskom, napr. pred zrnkom piesku. Okolo tohto telieska sa vylučujú tenké vrstvičky aragonitu, známe ako perleť, a postupne utvárajú perlu. Svetlo, ktoré sa odráža od týchto prekrývajúcich vrstiev, spôsobuje charakteristický dúhový lesk. Pri pestovaní perál sa do perlorodky vkladá cudzorodé teliesko, aby sa podnietil rast perly. Číňania sa perly pokúšali pestovať už v 13. storočí, ale výsledky sa nerovnali vynaloženej námahe. Až v roku 1920 Japonec Kokichi Mikimoto zistil, že jadrá nemožno vkladať do mušlí ľubovoľne. Mäkkýš začne totiž vytvárať perleť len vtedy, ak sa zrnko dostane do jeho gonády, pohlavného orgánu. Pri takto pestovaných perlách sa ako zárodok používa malá guľôčka, okolo ktorej sa vylučujú vrstvy perlete.
Kokichi Mikimoto
Perly môžu byť biele, biele s nádychom farby (často ružovej) , hnedé alebo čierne, dúhové, zelenkasté, čo závisí od druhu mäkkýša a vody. Sú citlivé na kyseliny, vysychanie a vlhkosť; to znamená, že sú menej trvanlivé ako iné drahé kamene.
Prírodné perly sa vyskytujú v okolí Srí Lanky, v južnej Indii (Manarský záliv), v Perzkom mori (Saudská Arábia, Irán, Omán), u ostrovov Tahiti (čierne perly), u Japonska, Mexika, Panamy, Austrálie a Kalifornie.
V riekach Škótska, Írska, Francúzka, Rakúska, Nemecka a v rieke Mississippi v USA sa vyskytujú sladkovodné perly.
Množstvo perlete na perle určuje veľkosť a kvalitu perly. Čím dlhšie je v mušli, tým viac vrstiev perlete má, je kvalitnejšia, a teda aj drahšia. Hodnota perál závisí, podobne ako u drahých kameňov, od ich hlavných vlastností, ako sú veľkosť, schopnosť odrážať svetlo – dúhový lesk obklopujúci perlu je jedinečný úkaz svetelného spektra a je závislý od vnútornej stavby perly. Škvrny, nerovnosti, ryhy, priehlbne a skoky znižujú hodnotu perly.
Módna úloha perál sa pohybuje v niekoľkých vlnách. V 20. rokoch minulého storočia keď dlhé perlové náhrdelníky tvorili neodmysliteľný doplnok typickej charlestonovej módy. Ďalším vrcholom boli 50. roky s perlovými náhrdelníkmi na čiernych rolákoch a kostýmoch Coco Chanel. Sedemdesiate roky priniesli do perlovej módy variabilitu – okrem perál AKOYA (klasika medzi kultivovanými perlami – Japonsko)
AKOYA perly s rozmermi od 3.0 – 6.5 mm
a tichomorských sa objavujú perly BIWA (sladkovodná perla nepravidelného tvaru, farby bieloružovej, ružovej, lososovej, oranžovej, modrej až fialovej z jazera Biwa – Japonsko),
BIWA perly
čínske perly, a perly KESHI (vzácne bezjaderné kultivované perly bizarných zvláštnych tvarov, farby od striebrobielej a zlatej až po čiernu). Náhrdelníky po prvý krát zdobia perly bizarných tvarov a v rôznych prírodných pastelových farbách, čo sú znaky novej generácie kultivovaných perál.
KESHI Perla
Na konci 80. rokov na scénu prichádzajú veľké perlové náhrdelníky z juhomorských perál.
Dnešná ponuka perlových šperkov je veľmi široká – nosia sa večerné náhrdelníky s Akoya perál kombinované s inými drahými kameňmi ako sú: briliant, rubín, safír, smaragd, turmalín. Hitom desaťročia sú Tahiti čierne perly osadené v bielom zlate alebo v platine kombinované s briliantmi. Veľmi módne sú aj jemné náhrdelníky z riečnych perál na každodenné nosenie. V každom prípade sú perly nadčasové a vždy sú vhodným doplnkom do spoločnosti, pretože svojím leskom, farebnosťou a výnimočnosťou zvýrazňujú krásu všetkých dám.
A na záver “perličky” o perlách.
- perly prinášajú slzy
- perly nosia len staré dámy
- nosenie perál prináša nešťastie
- čierna perla je symbolom smútku
- podľa Mongolov odvar z perál posiloval mužnosť a ženám prinášal pekné sny
- podľa Číňanov perla liečila
- u Rimanov perly boli symbolom moci, šťastia a múdrosti
- podľa učenia islamu bol vesmír stvorený vo vnútri obrovskej perly o priemeru 320 000 km.
Andrej Očenáš
Použitá literatúra:
Rudolf Ďuďa a Luboš Reil – Svet drahých kameňov, Len Cacut – Horniny a minerály, TOP CLASS, Cally Hallová – Drahé kamene, www.pearls.co.uk,