OMEGA – BASELWORLD 2005 – pokračovanie

Druhou, podľa môjho úsudku ešte vzrušujúcejšou novinkou na veľtrhu v Bazileji sa firma Omega pochválila chronografom s veľavravným menom DeVille Rattrapante…

Staršie modely De Ville s puzdrom v oceľovom a zlatom prevedení

Model DeVille je už dávnejšie stabilnou súčasťou v kolekcii hodiniek Omegy a slovo Rattrapante – poukazujúce na zložitý mechanizmus stopiek so schopnosťou merania zlomku sekundy – sa teraz objavilo v kolekcii po prvýkrát. Priaznivcom chronografov tejto firmy dizajn 41 mm puzdra z vysokoleštenej antikorovej ocele môže byť známy. Avšak model DeVille Rattrapante sa môže pochváliť s celkom novým typom číselníka. Na ináč stále elegantnom číselníku DeVille v prípade modelu Rattrapante sú na prvý pohľad nápadné tri veľké pomocné číselníky funkcií stopiek.

De Ville Rattra v plnej kráse

Pri číslici 9 je vidieť pomocný číselník na ktorom je umiestnený ukazovateľ ubehnutých sekúnd, ktorý nezvyčajným spôsobom, na dvoch kruhových výrezoch ukazuje ich ubiehanie. Ako to funguje? Riešenie je geniálne jednoduché: malá modrá sekundová ručička má dve protichodné smerové konce, ktoré v 360 stupňovom uhle otáčania najprv na vnútornom výreze kruhového oblúka ukazujú sekundy od 0 do 30, zvyšné sekundy sa potom odratávajú na vonkajšom kruhovom výreze. Viem, znie to zložito, ale je to jednoduché ako facka a práve preto ide o geniálne riešenie. Zvláštnosťou zvyšných dvoch pomocných číselníkov je, že bežne používané arabské číslice Omega v prípade tohto modelu nahradila modrastými rímskymi.

Nechýba ani indikátor dátumu neobvyklého tvaru, ktorý výrobca umiestnil na miesto čísla 11, čo Omega obhajovala jeho ľahkou čitateľnosťou. Všetky tieto dômyselné ukazovatele chráni antireflexné zafírové sklíčko. Po toľkých novinkách a dôvtipných riešeniach sme sa dostali konečne k tomu obdivuhodnému mechanizmu, čo naozaj robí jedinečným náramkové hodinky De Ville Rattrapante. 

Detailný záber na strojček kalibru 3612 Co-Axial

Hodinky poháňa firemný strojček kalibru 3612 Co-Axial , rezerva chodu je až 52 hodín a jeho činnosť môžeme vidieť cez zafírové sklíčko zadného veka hodiniek. O kvalite chronografu svedčí aj to, že je certifikovaný švajčiarskym inštitútom chronometráže COSC. Remienok je z pravej (akože ináč) krokodílej kože a výrobca udáva vodotesnosť do 100metrov vodného stĺpca.. Predajná cena na výstave ešte nebola známa, ale s určitosťou bude Omega DeVille Rattrapante zaradená do vyššej cenovej kategórie, ktorá jej určite právom prináleží.

zlatnik@zlatnik.sk

Comments

comments