Odborníci spochybňujú tvrdenie o náleze najväčšieho pokladu mincí na svete

Washington (TASR) – Hneď po oznámení nálezu najväčšieho pokladu v histórii sa objavili pochybnosti. Spoločnosť Odyssey Marine Exploration z Floridy údajne objavila vo vraku potopenej lode v Atlantiku 17 ton mincí v odhadovanej hodnote 500 miliónov dolárov (okolo 12,5 miliardy SK). Odborníci správu považujú za prehnanú.

“V nijakom vraku na svete sa nedá nájsť 500 miliónov dolárov,” povedal skúsený hľadač pokladov Robert Marx pre vydanie denníka Los Angeles Times a dodal, že klame každý, kto to tvrdí.

Hľadači pokladov z Floridy dopravili okolo 500.000 mincí na pevninu do USA len nedávno. Podľa odborníkov každá z mincí môže mať hodnotu 1000 dolárov (zhruba 25.000 Sk). Pochybnosti však majú aj archeológovia z univerzity v Texase, špecializovaní na vraky lodí. Hodnota pokladu sa podľa ich názoru často preháňa, pretože hľadači pokladov potrebujú finančnú podporu. Odyssey Marine Exploration je medzi profesionálmi výnimkou, pretože ide o akciovú spoločnosť, s ktorej akciami sa obchoduje na burze. Po oznámení nálezu akcie v piatok stúpli o 80 percent.

Spoločnosť z bezpečnostných dôvodov odmietla prezradiť miesto nálezu, oznámila však ďalšie expedície. Nie je známe, či boli mince objavené vo vraku neďaleko kanálu La Manche pri anglickom pobreží, kde nedávno hľadači pokladov z Floridy žiadali o povolenie na výskum.

Zdroj: © TASR 2007

www.zlatnik.sk využíva agentúrne spravodajstvo TASR. Publikovanie alebo ďalšie šírenie obsahu správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.


Comments

comments