Obrúčky – symbol spojenia dvoch sŕdc – pokračovanie
Svadba – tento významný a určite nezabudnuteľný deň patrí medzi najšťastnejšie okamihy v živote každého ľudského jedinca. Všetko si už snúbenci vybrali – svadobné šaty i kyticu, ale najdôležitejšie sú pre tento slávnostný okamih samozrejme obrúčky, bez ktorých ich v kostole, alebo na radnici neoddajú…
Počas mojej praxe som sa stretol z mnohými snúbencami, ktorí si u nás kupovali snubné prstene a mám taký pocit, že za tie dlhé roky sa nič nezmenilo a neustále sa to opakuje: mladí sa nevedia (väčšinou) dohodnúť aké obrúčky si majú kúpiť, alebo v tom lepšom prípade dať vyrobiť na zákazku, teda že si môžu navrhnúť prstene podľa svojich predstáv. Či budú širšie, alebo užšie nieje problém. Problém nastane až vtedy keď dostanú na výber z akej farby materiálu majú byť prstene vyrobené. Žlté, biele, červenené zlato? Alebo kombinácia niekoľkých farieb? Prípadne platina? Ťažko je sa rozhodnúť, však? Pre zlatníka je najlepšie, keď už snúbenci majú v tejto otázke jasno a vedia aj to v akej cenovej relácii by sa snubné prstene mali „pohybovať“. Pre tvar obrúčok a farbu zlata z ktorého budú vyrobené sa nakoniec rozhodla nevesta, mužov to väčšinou veľmi nezaujímalo (česť výnimkám). Dokonca som sa stretol aj s takým názorom ženícha, že je jedno, čo mu nastávajúca navlečie na prstenník, pretože po svadbe obrúčku aj tak nosiť nebude.
Čo sa týka cien obrúčiek, najviac ma prekvapuje to, že za vypožičanie svadobných šiat mladucha neváha „vysoliť“ aj 10 000 Sk, ale za pár zlatých dvoj až trojfarebných obrúčok vyrobených na zákazku , ktoré mladým vydržia minimálne 15 rokov, sa zdá táto cena prehnaná (samozrejme je to cena za návrh, materiál a prácu). Zlatníci a klenotníci mi dajú určite za pravdu, že u nás ešte stále pretrváva jav, že ľudia si ešte nevedia oceniť(česť výnimkám) kvalitnú ručnú prácu a porovnávajú neporovnávateľné – teda porovnávajú ceny ručne vyrobených obrúčiek v malej sérii s cenami obrúčiek vyrábaných vo veľkých sériách strojovým spôsobom. Podľa môjho názoru je to len dočasný stav, lebo aj my sa v konečnom dôsledku budeme musieť prispôsobiť cenám, ktoré sú bežné vo svete – náklady na výrobu jedinečných šperkov v malých sériách totiž neustále stúpajú, či už neustále sa zvyšujúcimi cenami energií, nájmov, rôznych odvodov a v neposlednom rade, výrobca, ktorý chce udržať krok s európskou a svetovou špičkou, musí investovať hlavne do nových technológií a strojového vybavenia, ktoré sú v našej brandži nesmierne drahé.
Na záver som pripravil niekoľko ukážok z tvorby popredných klenotníckych firiem, ktoré sú zaujímavé nielen svojím dizajnom, ich jedinečnosťou, ale aj kombináciou rôznych drahých kovov použitých pri ich výrobe. Na porovnanie uvádzam aj ich ceny, aby si naša verejnosť mohla porovnať ich ceny s cenami snubných prsteňov našich obchodoch.
Jednoznačným hitom posledných rokov sú obrúčky, kde dámskej obrúčke dominuje minimálne jeden kameň, u tých lacnejších je to syntetický zirkón a v luxusnejších samozrejme dominuje kráľ všetkých drahých kameňov – diamant. Mužská obrúčka je naproti tomu bez kameňa.
Gerstner
Moderné poňatie pologuľatých obrúčok vyrobené zo 14 karátového zlata od nemeckej firmy Gerstner. Pánska obrúčka je bez kameňa, dámska naopak so vsadeným 0,18 karátovým briliantom. Cena pánskej obrúčky je € 283 a dámskej € 900.
Christian Bauer
Exkluzívne snubné prstene od Cristiana Bauera v kombinácii platiny a 18 karátového zlata. V dámskej obrúčke dominuje briliant – výbrus bageta.
Ešte jeden pár z luxusnej kolekcie snubných prsteňov od Christiana Bauera s neobvyklým profilom a kombináciou hrubého matu s vysokým leskom z 18 karátového bieleho zlata. V dámskej sú pravidelne uchytené okolo obvodu štyri brilianty guľatého výbrusu.
W B R
Obrúčka od americkej firmy WBR. Zaujímavý netradičný design stredovej časti – preplietaný, takzvaný vrkôčkový vzor. Na výrobu sú použité kvalitné materiály – 14 karátové žlté, červené a biele zlato. Obrúčky takéhoto typu sa samozrejme vyrábajú na mieru, aby potom neboli problémy so zväčšovaním, alebo zmenšovaním. Cena: 300 USD za 1 kus – pár 575 USD.
Stephen Walker
Snubné prstene od Stephena Walkera takzvaný „Keltský vzor“. Firma ich vyrába z 14, 18, 22 karátového zlata, pre náročnejších aj z platiny. Samozrejme tomu zodpovedá aj cena týchto obrúčiek vyrobených na mieru. Od 4mm do 8mm v 14 karátovom prevedení za 1 kus si popýtajú $255, v 18 karátovom zlate $306, v 22 karátovom zlate $382 a v platine $892. Majú ale jednu chybičku, nedajú sa zmenšiť ani zväčšiť bez poškodenia vzoru.
S.J.C.
Obrúčky od firmy Sumiche Jewelry Co. Technika Mokumé Gane v jednoduchšom prevedení , kombinácia 18 karátového žltého zlata a 14 karátového bieleho zlata. V ponuke sú v šírkach 4, 5 a 6mm. Cenný sa pohybujú od $ 1075 za 4mm, $1225 za 5mm a $1495 za 6mm za 1 kus.
Micky Roof
Technika Mokumé Gane
A lahôdka na koniec – obrúčky v poňatí Mickiho Roffa. Micky Roff je klenotník, ktorý bravúrne zvládol techniku Mokumé Gane (vzor, ktorý sa podobá štruktúre sukovitého dreva ). Tieto farebne a skladbou rôznorodých drahých materiálov mimoriadne zaujímavé obrúčky sú z jeho poslednej kolekcie svadobných prsteňov. Táto technika spracovania drahých kovov je náročná, zvládnu ju len klenotníci s dlhodobou praxou, so špičkovým technologickým a strojovým vybavením, samozrejmosťou je široký a kvalitný výber materiálov od firiem, ktorí dodávajú výrobcom drahé kovy. Vyššie zobrazené obrúčky sa skladajú z týchto drahých kovov: 18 karátové žlté zlato, 14 karátové paládiové biele zlato, 14 karátové červené zlato a takzvané mincové striebro.
Je veľmi ťažké stanoviť cenu takýchto snubných prsteňov, je individuálna, záleží na počte použitých materiálov a náročnosti vzoru. Podľa môjho odhadu okolo $ 2000 za 1 kus.