O ťažbe zlata v Kremnici sa rohodne do konca budúceho roka

Kremnica (TASR) – Stanovisko vo veci posudzovania vplyvov na životné prostredie pri plánovanej ťažbe zlata v Kremnici by malo byť známe v polovici budúceho roka, celý proces by mal byť potom ukončený do konca roku 2007. Výsledné stanovisko označil minister životného prostredia SR Jaroslav Izák za dôležité, nie však záväzné pre rozhodovanie ďalších inštitúcií. Uviedol to na tlačovej konferencii po dnešnom rokovaní so zástupcami investora, samosprávy a ochranárskych združení v Kremnici.

“Pri dnešnom stretnutí sme sa dozvedeli dôležité stanoviská všetkých zainteresovaných strán,” uviedol Izák. Pre ministra sa javí v tejto súvislosti veľmi dôležité najmä stanovisko mesta Kremnica. To je podľa primátora Miroslava Nárožného nemenné. “Mesto je od februára tohto rok proti ťažbe zlata v Kremnici,” pripomenul primátor.

“Poukázali sme najmä na Národnú stratégiu trvalo udržateľného rozvoja a jej kritériá, ktoré hovoria, že máme myslieť aj na budúcu generáciu a nemáme vyťažiť nerastné bohatstvo za každú cenu teraz,” povedala Zuzana Balážová, aktivista OZ Kremnica nad zlato, ktoré sa od začiatku postavilo proti ťažbe zlata. “Naďalej trváme na tom, že si neželáme žiadnu ťažbu,” uviedla. Ocenila však, že minister sa o problém zaujíma a vypočul si aj ich stanovisko.

Ministerstvo ŽP posudzuje už niekoľko mesiacov environmentálny vplyv ťažby v Kremnici. Iba v prípade úspešného absolvovanie celého procesu môže spoločnosť Kremnica Gold požiadať príslušný orgán o povolenie začatia ťažby.

Spoločnosť, za ktorou stojí kanadská Tournigan Gold Corporation, totiž od zverejnenia zámeru narazila na tvrdý odpor laickej verejnosti i ochranárov. V meste na začiatku roku vzniklo OZ Kremnica nad zlato, ktoré dnes združuje už takmer 2 000 obyvateľov starobylého mesta. Všetci si myslia, že mesto stratí svoje čaro a doménu, ktorou bol turistický ruch.

Podľa zástupcu Kremnica Gold Borisa Bartalského všetky činnosti, súvisiace s ťažbou zlata v lokalite Šturec, budú prijateľné nielen pre obyvateľov Kremnice, ale aj pre životné prostredie a krajinu. Nebezpečné kyanidy nemajú ostávať na odkalisku, ale technologickým procesom sa odstránia.

Projekt obnovy ťažby predpokladá v lokalite Šturec, ktorá je len asi kilometer od mesta, zásoby 26 ton zlata a vyše 200 ton striebra. Kvôli tomu sa však musí vyťažiť asi 30 miliónov ton hlušiny. Tú by mali denne odvážať do lokality nad obec Lúčky. Povrchová ťažba má ísť do hĺbky asi 250 metrov.

Cena zlata je tento rok na 25-ročnom maxime a pohybuje sa od 600 do 700 dolárov za trójsku uncu. Do ťažby v Kremnici hodlá kanadská spoločnosť investovať asi 100 miliónov dolárov (asi 2,8 miliardy Sk). Dodnes už vynaložila asi 300 miliónov Sk. Projekt predpokladá vznik 450 až 600 pracovných miest, z toho priamo na ťažbe by sa malo podieľať asi 150 ľudí. Vedenie firmy počíta s nábehom ťažby v rokoch 2008-2009.

Zlato v podzemí sa v Kremnici ťažilo stáročia, naposledy však v roku 1972. V lokalite Šturec však š. p. Rudné bane ťažil povrchovo zlato až do roku 1992. Z vyťaženej horniny potom kynaidovým spôsobom extrahovali vzácny kov až do roku 2002.

Zdroj: © TASR 2006

www.zlatnik.sk využíva agentúrne spravodajstvo TASR. Publikovanie alebo ďalšie šírenie obsahu správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.


Comments

comments