NITRA: Plyšového medvedíka za takmer 30.000 eur kúpil slovenský zberateľ

Nitra (TASR) – Momentálne najdrahšiu hračku na svete môžu obdivovať návštevníci tohtoročného veľtrhu Nábytok a bývanie, ktorý sa dnes začal v Nitre.

Plyšový medvedík za 29.750 eur je jedným z limitovanej edície, ktorú dodala na trh nemecká spoločnosť Steiff pri príležitosti 125. výročia založenia firmy. Dnes už svetoznáma spoločnosť vyrobí 125 kusov takýchto medvedíkov, z ktorých každý má zafírové oči lemované 125 úlomkami briliantov. Medvedík vystavený v Nitre na svojho kupca dlho nečakal. Hneď v prvý deň výstavy si ho kúpil slovenský zberateľ, ktorý sa k svojmu úlovku vyjadriť nechcel. “Spoločnosť vyrába medvedíky z limitovanej série na zákazku od januára tohto roka. Doteraz sa ich predalo spolu s dnešným 107 kusov. Vlastnia ich najmä zberatelia v Nemecku, v Saudskej Arábii, v Amerike a oddnes aj na Slovensku,” uviedol Miroslav Lezo, zástupca spoločnosti, ktorá medvedíka vystavuje.

Pri zrode preslávených medvedíkov Teddy stála Margaréta Steiffová. Táto žena ešte ako malé dieťa ochorela na detskú obrnu a po celý život bola pripútaná na invalidný vozík. Vyučila sa za strihačku a šičku, neskôr si otvorila malú živnosť. Z lásky k deťom sa pustila do vyrábania zvieratiek z plyšu. Prvého plyšového medvedíka vymyslel v roku 1902 jej synovec Richard. Macko stojaci na dvoch nohách, 55 centimetrov vysoký, bol prepadákom. Neprijali ho v Amerike ani v Nemecku, obchodníkom sa javil priveľký a príliš ťažký pre deti. Celý náklad, smerujúci do obchodov v New Yorku, sa vrátil späť do nemeckého mestečka Giengen. Steiffovci medveďov poslali na hračkársky veľtrh do Lipska. Tam si ho všimol obchodník Herman Berg, ktorý na mieste vyplnil objednávku na 3000 exemplárov. Plyšový macko nastúpil svoj víťazný pochod po celom svete.

Foto: bornrich.com

Copyright © TASR 2009
 

Comments

comments