Neskutočný happy end : „La Saliera“ sa vracia späť do múzea

Pred približne tromi rokmi sme na našom webe uverejnili správu o krádeži vzácnej zlatej sošky – soľničky “La Saliera“ od florentského sochára a zlatníka 16. storočia Benvenuta Celliniho z viedenského Múzea historického umenia. Jediné zachované dielo tohto majstra klenotníka, ktorého hodnotu odborníci odhadujú na 50 miliónov Euro sa konečne dostalo – hoci trochu poškodené, späť do Viedenského múzea…

Páchateľ urobil chybu: päťdesiatročný muž, keď ho už zrejme prešla trpezlivosť, že nemohol speňažiť svoj lup, pomocou SMS oznámil polícii miesto a hodnotu (10 miliónov EURO) za akú je ochotný vrátiť späť súsošie. Stretnutie však bolo zmarené – nastal únik informácie z polície na verejnosť a zlodej dostal podozrenie. Potom ako povodil políciu cez polovicu Viedne, tiež pomocou SMS jej dal vedieť: nebude žiadne odovzdanie sošky a súčasne sa jej vyhrážal, že ju zničí. Polícia a poisťovňa Uniqua – vtedy už vedela, že soška je u dotyčného človeka, pretože jej jedinú odstrániteľnú časť- zlatý trojzubec Neptúna schoval za jednou sochu, ktorej popis a miesto oznámil úradom.

Medzitým sa polícii podarilo lokalizovať mobilný telefón, z ktorého boli SMS-ky posielané: ten predali aj s kartou v jednom obchode s mobilnými telefónmi na Mariahilferstrasse, kde síce údaje kupujúceho nezaznamenali, ale bezpečnostné kamery umiestnené v predajni ho zachytili . Snímky boli také kvalitné, že keď ich koncom týždňa vo všetkých novinách uverejnili, muža na snímkach viacerí ľudia spoznali. Polícia fotky uverejnila v piatok a behom 24 hodín sa zrodil skvelý výsledok: muž na fotkách sám, neudajúc však svoje meno zavolal na políciu s otázkou prečo uverejnila jeho fotku v novinách. Ďalšie pátranie už nebolo potrebné – Robert M. sa na presviedčanie svojich známych sám prihlásil na polícii. Udalosti vedúce k úspešnému nájdeniu soľničky nabrali rýchly spád.V lese pri dedinke Waldviertel v spolkovej krajine Dolné Rakúsko polícia vykopala zo zmrznutej zeme olovenú debničku a odborníci v múzeu veľmi rýchlo zistili a s radosťou konštatovali, že sa jedná skutočne o vzácnu zlatú sošku.

Foto a zdroj: Kunsthistorisches Museum Wien

Robert M. už v minulosti spomínal na svojej víkendovej chalupe v osade Brand, že to miesto bude čoskoro slávne. On sám bol podnikateľ v oblasti zabezpečovacej techniky a o motíve jeho trestného činu je zatiaľ len toľko známe, že ho nesmierne iritovalo, že sa riaditeľ múzea vyjadroval tak spokojne o zabezpečení vzácnych exponátov. V hlave mu skrsol nápad, že mu dokáže, že to tak nie je a v noci 11. Mája 2003 sošku ” Saliera” ukradol. Robertovi M. Za tento čin hrozí v Rakúsku väzenie najmenej 15 rokov.

Škrabance na „ La Saliera“

Foto: kurier.at

Ministerka školstva Alžbeta Gehrer a riaditeľ múzea Wilfried Seipel so slávnou soľničkou od Benvenuta Celliniho.

Foto: kurier.at

zlatnik@zlatnik.sk

Zdroj/foto: Kurier.at – Nol hu – 20.01.2006

Comments

comments