Mužský šperk – zlaté perá značky Parker

V bežnom živote používame na písanie väčšinou obyčajné perá takzvané guličkové, menej už atramentové. Sú však aj perá luxusné, atramentové ktoré sú vyrobené z drahých materiálov ako sú zlato, striebro, platina, vzácne druhy drevín a k tomu ešte môžu byť vykladané diamantmi, alebo inými drahými kameňmi. Luxusné pero sa radí hlavne do kategórie mužský šperk, kam patria aj zapaľovače, tabatierky, manžetové gombíky, spony do kravaty a na bankovky. Všetky tieto luxusné a drahé doplnky vyjadrujú aj určité spoločenské postavenie muža…

Za socializmu sme všetci písali hlavne čínskymi perami, a ubezpečujem vás, že väčšina z nás nemala ani potuchy o tom , že na svete existujú aj iné, kvalitné a luxusné perá, ktoré mali hroty napríklad zo zlata. Po zmene režimu sa konečne už aj u nás objavili v niektorých vybraných predajniach perá takých luxusných značiek ako Mont Blanc, alebo Parker, kde sme sa na nich mohli pokochať nielen pohľadom, ale ich aj kúpiť.

Dnes sa pozrieme na veľmi známu značku Parker.

Parkerova spoločnosť

Značka Parker je v oblasti zlatých pier veľmi známa. Parkerova spoločnosť bola založená v roku 1888 Georg S. Parker-om. V roku 1892 si dal patentovať nový typ plnenia pera. Tento typ umožňoval nosiť pero vo vrecku, pričom po následovnom vybratí sa s perom bez problémov dalo ihneď písať. Patent spolu s agresívnou reklamou urobilo z Parkerovej spoločnosti jednu z dominantných v oblasti výroby pier.

Parker-ove pero s novým typom plnenia, ktorý si dal v roku 1892 patentovať

Prvé vyrobené modely boli funkčné a veľmi atraktívne. Už pri prvých drahších modeloch sa používala kombinácia vrstiev zlata a perlete – išlo o známe modely SNAKES. Vrstvy zlata vyrábala pre Parkera spoločnosť Heat (George W.) od roku 1900 do 1915. Tieto zlaté vrstvy boli preto častokrát značené značkou Heat spoločnosti (veľké písmeno H vo štvorci).

V roku 1921 Parkerova spoločnosť predstavila model Duofold (ten je v ponuke dodnes). Model Duofold patril medzi tie najlepšie, ktoré Parker dovtedy predstavil a vyniesol spoločnosť medzi lídrov vo výrobe pier.

Parker Duofold – jeden z najúspešnejších modelov

Dnes je ponuka rozsiahla v cenách od 1 libry až po 750 libier – samozrejme ceny špeciálnych “kusoviek” netreba spomínať.

Perá

V ponuke sú nielen guličkové, ale aj atramentové perá v rôznej kombinácii materiálov. Na požiadanie je možné vytvoriť kusovku len pre vás v určitej kombinácii materiálov. Týmto ponuka služieb nekončí – na požiadanie si môžete dať do pera vyryť laserovou technológiou nápis aj ornamenty. Za tieto služby je však nutné riadne zaplatiť a cena pera – kusovky pre vás – môže výjsť veľmi draho.

Poďme sa pozrieť na niektoré perá z novodobej ponuky Parkera:

Parker Jotter

Parker Vector

Parker Reflex

Parker Frontier

Parker Insignia

Parker Inflection

Parker Sonnet Stainless Steel

Parker Rialto

Parker Duofold

Ponuka je veľmi zaujímavá a určite si každý nájde model, ktorý mu nielen padne do oka, ale aj do ruky. Predsa len ináč vyzerá situácia, ak v banke vyberiete pri podpisovaní seriózne pero (napr. Parker), ako obyčajný umelý nepodarok…

Nabudúce sa pozrieme na perá značky Mont Blanc.

zlatnik@zlatnik.sk

Comments

comments