Na 368 objektov z dielní klenotníckeho domu Cartier je k videniu v Jízdárně Pražského hradu. Ide o najväčšiu cartierovskú výstavu, aká kedy bola usporiadaná.Výstava Cartier na Pražském hradě – Sila štýlu sa pripravovala celé dva roky a okrem kurátorky Evy Eisler na nej pracovali desiatky ľudí ako z Pražského hradu, tak zo všetkých pobočiek Cartier vo svete.
Dobrá vzorka zo zbierky
„Zbierka šperkov Cartier, ktorá sa začala budovať v roku 1983, zhromažďuje na 1400 predmetov,“ uviedol Pierre Rainero, riaditeľ Cartier Heritage. „V Prahe vystavujeme najviac z toho všetkého a bez preháňania sa môže Praha zrovnávať len s výstavou s výstavou v moskovskom Kremli či Pekinskom Zakázanom meste, len s tým rozdielom, že v Prahe je skutočne najväčšia. Ostatne aj sám priestor Jízdárně je úctyhodný,“ povedal Rainero.
Výstava zo zbierok Cartier je unikátna tým, že len máloktorý šperkársky dom sprístupňuje svoje zbierky širokej verejnosti. Zrejme aj preto majú výstavy Cartier stotisícovú návštevnosť.
Platina, zlato, diamanty a skutočné umenie
V Jízdárně Pražského hradu sú k videniu neuveriteľne zaujímavé kusy zo zbierky, ktoré veľa krát diktovali ďalší vývoj šperkárstva vo svete. Sú tu diadémy, ktoré na začiatku minulého storočia opäť začali byť vďaka Cartierovi stredom pozornosti, nájde sa tu kolekcia Tutti frutti šperkov kde Cartier, prvýkrát proti všetkým európskym zvyklostiam, vytvoril šperky z rôznofarebných kameňov, a nájdu sa tu aj hodinky, ktoré udávali tón vývoja hodinárskeho designu mnoho rokov.
Šperky s príbehom
„Neexistuje väčšie víťazstvo, ako kúpiť si šperk sama pre seba,“ povedala kedysi svetoznáma mexická herečka Mária Félix, ktorá sa preslávila v španielskych filmoch a v šperkoch od Cartiera sa skutočne vyžívala. Na výstave uvidíte niektoré z nich, napríklad briliantového hada, či hadie náušnice alebo krokodílí náhrdelník, ktorý vznikol podľa malých živých krokodílov, ktoré nechala herečka priviezť do Paríža.
Ďalším úžasným šperkom je tisíc karátový náhrdelník indického maharadžu z Patialy, ktorý si u Cartiera objednal so slovami: „Chcem, aby bol vidieť aj keď idem na slonovi.“ Cartier mal k dispozícii kamene z maharadžovej rodinnej kolekcie, ktorú priviezol do Paríža.
Jedným z najzaujímavejším kusov je akademický meč slávneho francúzskeho básnika Jeana Cocteaua. „Ten si umelec, ktorý bol zároveň aj maliarom, navrhol sám, a tak je to Cocteau by Cartier,“ povedal Rainero. V popisoch pod šperkmi sa to ďalej hemží slávnymi menami, predovšetkým zo šľachtických, umeleckých a podnikateľských kruhov.
Pre každého niečo
Za dobu 160 rokov existencie firmy Cartier vznikali šperky a ďalšie predmety v najrôznejších štýloch. Nájdete tu art deco aj egyptský štýl, orientálne šperky vedľa indických či rýdzo európskych. Najmodernejšie šperky sú z 80. rokov minulého storočia.
Veľké ambície vystavovateľov
Comments
comments