KULTÚRA: Na Bratislavskom hrade je vystavený kompletný Košický zlatý poklad
“Je to poklad obrovskej hodnoty masou zlata, ucelenosťou zbierky i historickou výpoveďou,” uviedol pre TASR Dvořák. Bol objavený v 30. rokoch minulého storočia v dome na dnešnej Hlavnej ulici č. 68 v Košiciach. Ihneď sa vedelo, že ide o unikátny nález. Tvorí ho 2920 zlatých mincí, tri medaily, renesančná reťaz a medená schránka. Medzi vzácne numizmatické pamiatky patria tri zlaté medaily. Jazdecká medaila Ferdinanda I. pochádzajúca z roku 1541 je vzácna atypicky vyhotovená v zlatom variante a možno ju považovať za svetovú raritu. Súčasťou pokladu je aj vzácna polkilová renesančná zlatá reťaz v dĺžke 214 cm a s rýdzosťou 990/1000.
Všetky mince, medaily i reťaz košického zlatého pokladu boli uložené v zvláštnej medenej schránke, do ktorej pri kopaní narazil Peter Stacho. Spolu s ďalšími robotníkmi mince chceli predať zlatníkovi i na ulici. Zlatník upozornil políciu, ktorá u nich zaistila 126 zlatých dukátov.
“Robotníci mali smolu, pretože pre krádež prišli o tretinovú odmenu z nálezu pokladu, čo bolo mnohonásobne viac ako ich dlhoročný zárobok,” dodal Dvořák.
Vzácnosť pokladu potvrdzuje aj časový rozsah výroby mincí od roku 1402 do 1679. Sú od 71 vydavateľov z Anglicka, Škandinávie a mnohých ďalších krajín. Iba tri dukáty pochádzajú z košickej mincovne. Pri posudzovaní obdobia ukrytia mincí sa všeobecne vychádza z razieb s najmladším letopočtom v náleze. Ten je na uhorských dukátoch Leopolda I. z roku 1679, preto čas ukrytia musíme hľadať buď v tomto, alebo v najbližších rokoch po uvedenom letopočte. Poklad bol objavený v budove bývalej Spišskej komory, čo podľa Dvořáka bolo vtedy malé ministerstvo financií. Predpokladá sa, že jeho majiteľ bol úzko spojený s touto inštitúciou.
Výstavu pripravilo Historické múzeum SNM s Východoslovenským múzeom v Košiciach, vydavateľstvami Slovart a RAK. Finančne ju podporilo Ministerstvo kultúry SR a potrvá do konca augusta.
Copyright © TASR 2009