Košickí kriminalisti objasnili krádež zlata a briliantov

Košice (TASR) – Košickí kriminalisti v krátkom čase objasnili krádež zlata a drahých kameňov v hodnote približne osem až desať miliónov korún zo zlatníctva na Hlavnej ulici v Košiciach, ktorá sa stala v noci z piatka na sobotu 24. marca.

Informovalo o tom dnes vedenie Krajského riaditeľstva Policajného zboru (KR PZ) na tlačovej konferencii. Ukradnuté šperky o hmotnosti 12 300 gramov sú už v rukách polície, ako aj tri podozrivé osoby, proti ktorým vyšetrovateľ vzniesol obvinenie s návrhom na väzbu.

Ide o najzávažnejší prípad krádeže vlánamím za posledné roky v Košickom kraji. Pre obzvlášť závažný zločin krádeže spáchaný formou spolupáchateľstva s trestnou sadzbou 10 až 15 rokov vyšetrovateľ Úradu justičnej a kriminálnej polície (ÚJaKP) KR PZ v Košiciach obvinil 30-ročného Daniela J. z Ruskova, 28-ročného, v minulosti sedemkrát súdne trestaného Mareka K. a 33-ročného, dva razy súdne trestaného, vrátane drogovej trestnej činnosti, Mareka L. z Košíc. Daniel J. je bývalý policajt, ktorého prepustili zo služobného pomeru v roku 2000.

Na základe operatívnych poznatkov urobila polícia vo štvrtok šesť domových prehliadok a jednu prehliadku nebytového priestoru. Ukradnuté zlato našli v kufríku v obci Ruskov v okrese Košice – okolie schované v psej búde pod plechovým prístreškom rodinného domu, povedal riaditeľ ÚJaKP KR PZ Rudolf Pilarčík. Informoval, že vykradnuté zlatníctvo síce bolo zabezpečené signalizačným zariadením, páchatelia ho však museli dobre poznať a vedeli ho odpojiť. Riaditeľ KR PZ v Košiciach Juraj Bukuš pripomenul, že zlatníctvo nebolo zapojené na centrálny policajný pult.

Bukuš a Pilarčík uviedli, že polícia v tomto prípade musela konať rýchlo a operatívne, pretože o ukradnuté zlato a aktérov krádeže vlámaním sa už začínalo zaujímať košické kriminálne podsvetie, ktoré sa zrejme chcelo k zlatu dostať. Polícia nevylučuje, že zlato a drahé kamene ukradli páchatelia na objednávku pre ďalšiu osobu. Podozriví obvinení krádež popierajú a pri vypočúvaní využili svoje právo nevypovedať.

Podľa krajskej policajnej hovorkyne Jany Demjanovičovej obvinení sa 23. marca od 18.30 h do 7.30 h 24. marca vlámali do zlatníctva na Hlavnej ulici v Košiciach. Odstránili visiace zámky na plechových vchodových dverách predajne obuvi a v predajni rozbili sklenenú stenu oddeľujúcu predajňu obuvi od prevádzky zlatníctva. V prevádzke zlatníctva odstránili kódovacie zariadenie poplašnej signalizácie. Toto zariadenie nebolo napojené na stredisko registrácie poplachov KR PZ v Košiciach, ináč by policajti zásahovej skupiny zasiahli v priebehu niekoľkých minút. Objektív kamery otočili zlodeji k stene a z predajne zlatníctva ukradli šperky zo žltého a bieleho kovu a brilianty. Košickej spoločnosti spôsobili škodu za približne 10 miliónov korún.

O vlastníctve zlata nie sú pochybnosti, pretože vlastník ho už objektívne preukázal puncovými značkami. Majetok mu polícia vráti po skončení vyšetrovania.

Zdroj: © TASR 2007

www.zlatnik.sk využíva agentúrne spravodajstvo TASR. Publikovanie alebo ďalšie šírenie obsahu správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Comments

comments