KOMODITY: Cena zlata dnes dosiahla 28-ročné maximum

Londýn (TASR) – Cena zlata dnes dosiahla 28-ročné maximum. Zlato sa predáva okolo úrovne 730 USD za uncu, v prepočte 17 646,30 SKK. Príčinou posilňovania žltého kovu je prepad dolára a rekordné ceny ropy.

Cena medi oslabila, keďže trh sa obáva spomalenia ekonomiky USA. Naopak, pšenicu podporil strach z nedostatku dodávok.

Cena zlata dnes vyskočila až na 730,25 USD za trójsku uncu (31,10348 gramu), čo je najviac od januára 1980, keď žltý kov dosiahol rekordných 850 USD za trójsku uncu. Tesne po obede sa zlato predávalo za 729,30/730,00 za trójsku uncu. V stredu v New Yorku zlato uzavrelo na úrovni 721,10/721,90 USD za trójsku uncu. Najpredávanejší decembrový kontrakt zlata dosiahol v elektronickom obchodovaní na newyorskej burze Comex, ktorá je divíziou komoditnej burzy NYMEX, tiež 28-ročné maximum 738,30 USD za uncu.

Pokles dolára spôsobený ochladením amerického realitného trhu a strachom z jeho vplyvu na celú ekonomiku je jedným z faktorov, ktoré stoja za posilnením zlata. Ďalším sú turbulencie na finančnom trhu spôsobené úverovou krízou. “Pri výraznom poklese dolára budete mať radšej zlato ako americké štátne pokladničné poukážky ako svoju bezpečnú investíciu,” uviedol globálny komoditný stratég spoločnosti Standard Life Investments Frances Hudson. Dodal, že v prípade turbulencií alebo neistôt, a to predovšetkým na finančných trhoch, je zlato považované za bezpečnú investíciu.

Jednotná európska mena dnes ráno prvýkrát od svojho zavedenia v roku 1999 prekonala úroveň 1,40 USD/EUR. Dolár pokračoval v poklese po utorkovom znížení amerických úrokových sadzieb. Federálny rezervný systém (Fed) znížil základnú sadzbu o pol percentuálneho bodu na 4,75 %, aby uvoľnil napätie na úverových trhoch. Dolár je pod silným tlakom už dva týždne, najmä kvôli slabým výkonom americkej ekonomiky.

Americká ropa sa dnes predáva za 82,15 USD za barel (159 litrov), čo je tesne pod v stredu dosiahnutým rekordom 82,51 USD za barel. Príčinou je neočakávane vysoký pokles ropných rezerv v USA a obavy z tropickej búrky v blízkosti Floridy. Tieto fakty posilnili strach z potenciálneho nedostatku čierneho zlata počas zimnej sezóny. “V krátkodobom horizonte je tu mnoho faktorov podporujúcich ceny,” uviedol komoditný analytik New Zealand Bank Andrew Harrington.

Meď po odznení eufórie z polpercentného zníženia úrokových sadzieb v USA oslabila, keďže trh sa opäť začal sústreďovať na fundamenty americkej ekonomiky. Cena medi dnes na burze London Metal Exchange klesla na 7 860/7 870 USD za tonu zo 7 885 USD za tonu v stredu na konci obchodovania. Počas stredy meď dosiahla až 7 930 USD za tonu, čo bolo najviac od začiatku augusta.

Informovala o tom agentúra Reuters.

(1 USD = 24,173 SKK)

Zdroj: © TASR 2007

www.zlatnik.sk využíva agentúrne spravodajstvo TASR. Publikovanie alebo ďalšie šírenie obsahu správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.


Comments

comments