Kanadskí investori rátajú s opätovnou ťažbou zlata v Kremnici

Kanadská spoločnosť Tournigan Gold Corporation (TGC) so sídlom v Vancouveri plánuje geologickým prieskumom zistiť výdatnosť zásob drahých kovov v okolí Kremnice a neskôr nájsť spoluinvestorov na opätovné rozbehnutie ťažby zlata. TGC preto pristúpila k akvizícií akciovej spoločnosti Kremnica Gold, ktorej 100-percentným vlastníkom bola iná kanadská spoločnosť, Argosy Mining Corp. Vancouver. Akvizičné náklady transakcie dosiahli 500 tis…

 

CAD, pričom spoločnosti TGC umožnili získať kremnické ložisko, v ktorom sa nachádza viac ako milión uncí zlata. Na pondelkovej tlačovej konferencii to oznámil predseda spoločnosti TGC Hein Poulus. Ako dodal ďalej, podľa názoru niektorých geológov sa v blízkosti kremnického ložiska môže nachádzať ďalšia, na zlatú rudu mimoriadne bohatá oblasť, z ktorej by kanadská spoločnosť mohla v budúcnosti vyťažiť až päť miliónov uncí zlata.


TGC chce v dohľadnom čase začať odhadovú štúdiu, na ktorú má nadviazať štúdia uskutočniteľnosti projektu. Za potenciálne zlaté nálezisko Kanaďania považujú oblasť rozprestierajúcu sa približne na 16,5 hektároch asi šesť kilometrov na juh od Kremnice. Prieskumná etapa by mala trvať jeden až tri roky. Až potom chce kanadský partner začať uvažovať o ťažbe. Zatiaľ však nechcel definovať, či by malo ísť o povrchovú alebo podzemnú ťažbu. Poulus však v pondelok vyhlásil, že sa jeho spoločnosť mieni v Kremnici správať k životnému prostrediu veľmi šetrne. Buď budeme ťažiť ekologicky, alebo vôbec, povedal Poulus.


Hein Poulus v pondelok odmietol uviesť výšku ďalších investícií kanadskej spoločnosti na Slovensku i možné počty novovytvorených pracovných miest. Podľa neho je diskusia o týchto otázkach ešte predčasná. V zahraničí si však podobné akcie vyžadujú investície na úrovni 40 mil. USD pri ročných prevádzkových nákladoch vo výške 400 mil. Sk. Poulus však v Bratislave odmietol špekulovať o výške investícií. Podľa neho totiž ešte ani nie je definitívne jasné, či sa spoločnosť do ťažby zlata v Kremnici vôbec pustí. To podľa Kanaďanov závisí od mnohých faktorov, pričom najdôležitejší z nich je cena zlata na svetových trhoch. V prípade, že klesne pod 200 USD za uncu, bude ťažba nerentabilná, povedal Poulus.


Podľa Márie Mikušovej zo Slovenskej agentúry pre rozvoj investícii a obchodu, slovenská vláda zatiaľ kanadským investorom neponúkla žiadnu podporu formou investičných stimulov. Podľa súčasnej legislatívy takáto podpora v oblasti ťažby ani nie je možná. V prípade, že TGC v Kremnici skutočne začne s ťažbou zlatej rudy, je však podľa Mikušovej možné poskytnúť kanadským partnerom rôzne formy podpory.
V okolí Kremnice má ťažba zlata hlbokú tradíciu. S jeho vyťažovaním sa tu začalo v roku 1300, pričom až do roku 1971 sa v oblasti získalo 1,5 mil. uncí zlata a 6,7 mil. uncí striebra. Ťažba zlata podzemným spôsobom skončila v roku 1970 a povrchovým lomom v roku 1992.

zlatnik@zlatnik.sk

Zdroj: http://kr.mesto.sk/

Comments

comments