Jureňa nesúhlasí s obnovením ťažby zlata v Kremnici

Bratislava (TASR) – Minister pôdohospodárstva Miroslav Jureňa so znepokojením sleduje záujem ťažiť v Kremnici zlato kyanidovým lúhovaním. “Postoj ministerstva pôdohospodárstva je jasné nie. Moje rozhodnutie okamžite zastaviť rokovania s ťažobnou spoločnosťou predložím v najskoršom možnom termíne premiérovi Robertovi Ficovi a rezortným kolegom Jaroslavovi Izákovi a Ľubomírovi Jahnátekovi,” informoval dnes minister novinárov.

Ako dôvody uviedol ekologickú neprípustnosť projektu, zničenie krajiny a jedného z najkrajších kútov Slovenska, zníženie kvality bývania v lokalite ťažby a environmentálnu záťaž v podobe odkaliska. Záujem by sa podľa Jureňu mal radšej sústrediť na rozvoj cestovného ruchu v regióne.

Ministerstvo zistilo, že kanadská spoločnosť Tournigan Gold Corporation, ktorá prostredníctvom dcérskej spoločnosti Kremnica Gold a.s. plánuje obnovenie ťažby zlata v Kremnici, nikdy nič nevyťažila. To znamená, že nemá nijaké skúsenosti s ťažbou. Pôsobí skôr ako finančná skupina. Na stretnutí nevedeli predstavitelia spoločnosti odpovedať na zásadné otázky okolo ťažby.

Pre ministra je nepochopiteľné, že prieskumné práce robí práve táto spoločnosť. Zákon pritom hovorí, že ten, kto robí prieskumné práce, má predkupné právo na to, aby mohol ťažiť. “Prieskum pritom mohol robiť štát! Ďalej sme sa dozvedeli, že kanadská spoločnosť má záujem o ťažbu v uránových lokalitách Jahodná, Novoveská Huta a Krompachy na východnom Slovensku,” zdôraznil Jureňa.

Zdroj: © TASR 2006

www.zlatnik.sk využíva agentúrne spravodajstvo TASR. Publikovanie alebo ďalšie šírenie obsahu správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.


Comments

comments