Jorg Hysek

Vo svete hodiniek pôsobia mimoriadne kreatívni a inovační majstri hodinári, ktorí niekedy až tak popustia uzdu svojej fantázii, že ich výtvory môžu v ktoromkoľvek sci-fi filme dostať hlavnú úlohu na zápästí hlavného hrdinu. V tomto článku predstavím dizajnéra, ktorého hodinky sú nadčasové a svojimi technickými riešeniami ďaleko prekonávajú to, čo si predstavujeme pri vyslovení dvoch bežných slov “náramkové hodinky”…

Na tohtoročnej prestížnej medzinárodnej výstave šperkov a hodiniek vo švajčiarskom Baseli predstavil Jorg Hysek prvé dvojité – tourbillonové náramkové hodinky pod názvom XX-Ray. 
Cieľom myšlienky a následnej výroby tohto modelu bolo vytvoriť tvarovo aj konštrukčne neobyčajné náramkové hodinky, ukazujúce nezávisle od seba dve časové zóny. Tí z vás, ktorí poznajú predchodcu týchto hodiniek model X-Ray, si môžu všimnúť, že dizajnér spojil dohromady prakticky dve hodinky X-Ray a to špeciálnym pántom s nápisom Jorg Hysek. 

Nový model hodiniek XX-Ray má teda dva hodinové strojčeky tourbillon ( mechanizmus, ktorý kompenzuje vplyv zmien gravitácie zeme na presnosť chodu hodiniek. Ide o kotvový mechanizmus umiestnený vo vnútri pohyblivej platformy so zotrvačníkom uprostred a otáčajúcim sa okolo vlastnej osy behom jednej minúty).
Tieto hodinky sú jediné na svete, ktoré sú osadené dvoma tourbillonmi, naťahujú sa samozrejme manuálne a ich rezerva chodu je tiež výnimočná – až 100 hodín.

Ako materiál na výrobu puzdra hodiniek uprednostňuje autor tohto hodinárskeho skvostu biele a červené 18 karátové zlato. Pred zvedavými očami nemôže byť ukrytý žiadny detail a preto aj spodné veko hodiniek vybavil výrobca zafírovým sklíčkom. K týmto štýlovým hodinkám navrhol Jorg Hysek aj remienok, ktorý je z čierneho kaučuku a samozrejme je vybavený zaujímavým bezpečnostným uzáverom. Cenu a atraktívnosť modelu XX-Ray zvyšuje aj počet vyrobených kusov – Jorg Hysek dal povolenie na výrobu len desiatich hodiniek.

zlatnik@zlatnik.sk

Comments

comments