Jantár

Jantár je fosílna živica ihličnatých stromov a jej názov pochádza z arabského slova anbar. Väčšinou je zlatožltej až zlato oranžovej farby, ale našli sa aj zelené, červené, fialové a dokonca aj čierne jantáry.  Je priehľadný až priesvitný a vo vzácnejších kusoch tak môžeme pekne vidieť vo vnútri uzavretý drobný hmyz, mach, ihličie borovíc, lišajníky, ktoré uviazli v lepkavej  živici pred miliónmi rokov.

 

Farba: medovo žltá, žltobiela, oranžová, hyacintovo červená, vzácne modrá, zelená a čierna    

Priehľadnosť: priehľadný, priesvitný, nepriehľadný

Lesk: matný, voskový

Tvrdosť: 2,5

Vryp: biely

Chrobák, mravec, osa a pavúk. Každý jeden zaliaty v jantáre

Z archeologických nálezov je známy už od paleolitu ( amulety z jantáru sa našli v starých  hrobkách ), v kamennej dobe bol dokonca platidlom a veľmi obľúbený bol aj v starom Grécku. Ľudia mu pripisovali liečivú silu a používali ho vo forme prášku zmiešaný s vodou alebo olejom  k liečeniu nemocí očí, uší, žalúdka, zubov a verili že ich ochráni pred reumatizmom. Keď jantár horí, vydáva príjemnú vôňu, preto už oddávna bol súčasťou rôznych vonných zmesí.

Veľmi pekný a vzácny kus Dominikánskeho jantáru s uzavretými listami Acacia. Pravosť bola potvrdená Americkým Múzeom Histórie Prírody.

Najznámejšie náleziská sa nachádzajú v oblasti Baltu, predovšetkým pozdĺž pobrežia Poľska a Ruska. Baltský jantár – sukcinit sa môže vyplavením z morského dna dostať až k pobrežiam Anglicka, Nórska a Dánska. Jantár z Barmy je známy pod názvom burmit , farbu má vínovo žltú, červenú, vzácne aj zelenú a modrú. Sicílsky jantár je známy ako  simetit, čínsky ako retenit, kanadský ako cedarit, argentínsky ako ambrit, grónsky ako schraufit. Na Novom Zélande sa ťaží ako kauri, v Maďarsku sa vyskytuje vzácnejši jantár bod menom ajkait, v Rumunsku rumenit, v Českej republike ako valchovit, neudorfit. Španieli ťažia červený jantár retitit a v Poľsku kopalit. V Dominikánskej republike sa ťaží vzácny modrý jantár.

Vzácny modrý jantár z Dominikánskej republiky

Ďalšie lokality zahrnujú Mexiko, Francúzko, Nemecko a USA. Jantár vzniká aj v súčasnej dobe v Tanzánii, Mozambiku, na Madagaskare  zo živíc stromov Danmara orientalis, Vznikajú aj na ostrovoch Tichého oceánu a v Malajzii.

Škorpión zaliaty v jantári z Dominikánskej republiky. Extrémne vzácny kus. Vyťažené v jantárových baniach severne od Santiago neal Palo Quemado a Los Cacaos na jeseň 2003. Aj tento kus bol preskúmaný v Americkom Múzeu Histórie Prírody. Je to len jeden z niekoľkých kusov škorpiónov zaliatych do Dominikánskeho jantáru. Hodnota okolo 12 tisíc dolárov.

Je mnoho známych jantárových historických šperkov a ozdobných predmetov, ale určite medzi najznámejšie patrí tzv. jantárová komnata, ktorú zhotovili v roku 1701 – 1709 v Prusku. V roku 1716 bola darovaná ruskému cárovi Petrovi I. Za druhej svetovej vojny ju odviezli do Kaliningradu a od tej chvíle je jej osud neznámy.

Jantárová komnata

V súčasnosti zlatníci zasadzujú jantár hlavne do prsteňov v tvare kabošonu, vyrábajú náhrdelníky z jantárových guličiek, prívesky a z jantáru sa vyrezávajú aj rôzne figúrky a ozdobné predmety.

Prívesky Jantár / Striebro

Prívesok Labuť – Modrý Dominikánsky jantár / striebro

Použitá literatúra:

R. Ďuďa – L. Rejl  Svět drahých kamenú

Cally Hallová: Drahé kamene

zlatnik@zlatnik.sk

Comments

comments