Jacob & Co – hodinky a klenoty RAPU a HIP-HOPU

Hodinárska a klenotnícka firma JACOB & Co. bola založená v roku 1981 Jacobom Arabom v New Yorku City. Jacobova vášeň pre krásu klenotov sa prejavovala už v rannom veku, keď ešte ako malý chlapec vyrastal v Rusku. Keď jeho rodina emigrovala do Spojených štátov, zapísal sa do šperkárskej dizajnérskej školy, dúfajúc v rozvinutie svojich schopností a prirodzeného talentu v tejto oblasti. Po absolvovaní štúdií si Jacob otvoril malý obchodík v diamantovej štvrti v New York City a rýchlo navrhol niekoľko druhov šperkov určených pre privátnych klientov.

Príbeh pokračuje: v roku 1990 speváčka R&B Faith Evans zháňala šperky na prednú stranu obalu svojho nového Cd-čka a narazila na Jacobov obchod. Úplne očarená z jeho tvorby, vrátila sa späť neskoršie k Jacobsovi spolu s manželom – Notoriousom B.I.G.-om, známym a dobre zavedeným rapovým spevákom, ktorého albumu “Ready To Die“ patrí podľa hudobného kanála MTV v rebríčku najlepších hip-hopových albumov všetkých čias vynikajúce 4. miesto. Manželský pár sa stal verným zákazníkom Jacobsa a hlavne vďaka im sa jeho klenotnícke umenie dostalo do povedomia ich veľkému množstva priateľov v hudobnom priemysle. Výsledkom bolo, že Jacob & Co sa stalo miestom, kam sa už zo zvyku chodilo nakupovať šperky zhotovené na zákazku a Jacobovi Arabo-vi prischla prezývka „Zlatník Jacob“.

Faith Evans a Notorious BIG – manželia, ktorý majú na “svedomí “ vstup Jacoba medzi horných desaťtisíc showbiznisu.

Navrhol mnoho unikátnych diamantových šperkov, od príveskov až po prstene, ktoré sú určené na nosenie jedine na malíčku.

Jacobs sa rozhodol posunúť hranice svojej tvorby ešte vyššie a vstúpil do novej oblasti, inšpirujúc sa životným štýlom svojej klientely – medzinárodnej smotánky, ktorí sa často pohybujú až v piatich časových pásmach. Ponúkol im teda náramkové hodinky v živých a kontrastných farbách, jednoduchej funkčnosti a schopnosti meniť svoj vzhľad. Pri pohľade na dizajn týchto jedinečných hodiniek vidíme hlavný číselník na ktorom je nastavený miestny čas a štyri menšie, ukazujúc čas v New Yorku, Los Angeles, Tokiu a v Paríži. Puzdro môže byť vyrobené vo veľkom rozsahu materiálov, od ušľachtilej ocele, zlata až po platinu. Antikorová luneta môže byť vymenená kedykoľvek za 3,25 karátovú briliantovú korunku. Menšie štyri vnútorné číselníky môžu by vo farbe čiernej, modrej, červenej a žltej. Čo je veľmi dôležité, výmena sa môže uskutočniť bez potreby akýchkoľvek nástrojov a tak vzhľad vašich hodiniek môžete veľmi ľahko prispôsobiť k farebnosti svojho oblečenia, alebo podľa vašej momentálnej nálady.

JACOB & Co. už vstúpil aj na medzinárodný trh a jeho debut sa uskutočnil na medzinárodnej výstave a veľtrhu klenotov a hodín v apríli 2003 v švajčiarskom meste Bazilej. Spoločnosť sa pýši a priznajme si, že oprávnene, zoznamom známych veličín, ktorí sa nechali uniesť Jacobsovými „ umeleckými dielami“ a sú vlastníkmi z niektorých produktov jeho firmy, či sa už jedná o náramkové hodinky alebo šperky. Menujme aspoň niekoľko z týchto známých osobností: Angela Bassett, Jimmy Fallon, Gisele Bundchen, Sean “P. Diddy” Combs, Enrique Iglesias, Justin Timberlake, Verne Troyer, Fred Durst, David & Victoria Beckham, Sir Elton John, Karl Lagerfeld, Carmen Kass, Naomi Campbell, Stefano Gabbana, Mya, Busta Rhymes, Nelly, Wyclef Jean, Nas, Tyrese, 50 Cent, Sharon & Ozzy Osbourne, Madonna, Jennifer Lopez, Bono, Michael Jordan, Tyson Beckford, Britney Spears, Sharon Stone, Beyonce Knowles, Rudolf Giuliani, Lenny Kravitz, Jessica Simpson, John Mayer.

Hodinky a šperky JACOB & Co. sú obľúbeným námetom v medzinárodnej tlači a články v ktorých im bola venovaná mimoriadna pozornosť boli zverejnené na stránkach Vogue, Elle, Vanity Fair, InStyle, Robb Report, New York Times Magazine a v mnohých iných.

Históriu Jacobovej firmy už máme úspešne za sebou. Teraz sa pozrieme podrobnejšie na to, čím si tento nadaný klenotník a dizajnér vydobyl zaslúžené miesto v hodinárskej a klenotníckej komunite a čímže to tak zaujal Jacob významné osobnosti a to nielen vo svete showbiznisu.

Začnime teda hodinkami, ktoré ho preslávili – hodinkami piatich časových zón v rôznorodom materiálovom a farebnom prevedení a v rôznych cenových reláciách.

47 milimetrové masívne puzdro je vyrobené z antikorovej ocele alebo z 18 karátového zlata a na lunete sú zasadené diamanty v úhrnnej váhe od 3,25 až do 5,00 karátov. Samozrejmosťou je antireflexné zafírové sklíčko. Vode odolnosť podľa výrobcu je 100 m a hnacím srdcom hodiniek je osvedčený švajčiarsky strojček ETA – 5- Swiss Quartz ETA Movements, alebo mechanický automatický strojček. Na veľkom číselníku sú umiestnené štyri menšie , ktoré ukazujú čas v New Yorku, Los Angeles, Tokiu a v Paríži a nad číslom 6 je indikátor dátumu.

Voliteľné remienky z kaučuku sú vo farbe červenej, modrej, žltej a čiernej.

Rôznofarebné kožené remienky sú z krokodíla alebo aligátora. Ako inak, aj článkové náramky sú voliteľné: buď je celý náramok z čistej antikorovej oceli, alebo “posiate“ diamantmi – 14,25 karátov, ktoré sú zasadené technikou Pavé. Ceny sa pohybujú od 12 000 USD.

Limitované „Jacobsi“- na týchto štyroch hodinkách je vidieť, že sa pri ich dizajne Jacob poriadne „vybláznil“. Ceny týchto hodiniek nie sú uvedené, ale určite dosahujú astronomických čísel.

Je samozrejmé, že Jacob nezabudol na nežnejšiu polovičku ľudstva a na záver nášho článku predstavíme niekoľko modelov z kolekcie Angel a Capri.

modelová rada Angel

Puzdrá modelovej rady Angel sú vyrobené z antikorovej oceli zdobené diamantmi, zasadené technikou Pavé. Dve časové pásma ukazujú jeden menší a jeden väčší číselník. Ručičky hodín, minút a sekúnd sú spoločne s indikátorom dátumu umiestnené v hlavnom- väčšom z nich. Všetky ukazovatele chráni zafírové sklíčko. Remienok je z kože krokodíla alebo kaučuku, náramok z ušľachtilej oceli.

modelová rada Capri

Veľmi dobre dizajnéri zladili vlnitý tvar ručičky ukazovateľa sekúnd s ručičkami hodín a minút formátu rôznostranného trojuholníka

Na rozdiel od modelového radu Angel ukazuje model Capri až tri časové pásma. Puzdro a náramok sú vyrobené z vysokoakostnej nerezovej oceli. Číselníky sú v rôznofarebnom prevedení, alebo husto pri sebe zasadenými diamantmi a chránené antireflexným zafírovým sklíčkom. Puzdro vo svojom vnútri ukrýva švajčiarsky quartzový strojček.

zlatnik@zlatnik.sk

Zdroj – foto : Jacob

Comments

comments