Hviezda Indie

Asterické drahé kamene od nepamäti priťahovali pozornosť ľudí a zberateľov drahých kameňov. Svetovými unikátmi v tejto skupine sú drahé kamene hviezda Bombaya, hviezdny rubín Rosser Reeves, ale aj iné. Dnes sa podrobnejšie pozrieme na hviezdu Indie.

Hviezda Indie s váhou 563.35 karátov je najväčším a najznámejším, asterickým zafírom na svete. Jeho vek sa odhaduje na 2 bilióny rokov a našiel sa pred 300 rokmi na Srí Lanke, kde sa aj dnes často nájdu najkrajšie kúsky týchto kameňov vôbec. Obchodník a finančník J.P.Morgan podaroval hviezdu Indie v roku 1900 múzeu prírodnej histórie v New Yorku. Dnes patrí hviezda Indie k jeho najlepším a najvzácnejším exponátom.

Prítomnosť rutilu v hviezde Indie dodáva drahému kameňu mliečny nádych. Rutil (prírodná forma Oxidu Titania (TiO2)) spôsobuje efekt, kde maličké vlákna minerálu rutil, kryštalizujúceho v trigonálnej sústave, odrážajú prichádzajúce svetlo do tvaru hviezdy. Tento efekt pomenovaný ako Asterizmus patrí medzi charakteristické vlastnosti a hlavne vďaka efektu sú tieto safíry veľmi cenené. Asterické safíry sa brúsia do výbrusu známeho ako cabochon, pretože práve pri tomto výbruse najviac vynikne asterický efekt. Brúsenie musí byť precízne a je náročné na odhad, ako viesť rez – malá chyba dokáže znehodnotiť kameň aj hviezdny efekt.

V roku 1964 sa stala hviezda Indie spolu s ďalšími, drahými kameňmi ( Eagle diamant,  DeLong Star Rubín a Midnight zafír a 18 kusov menej cenných) predmetom krádeže. Do 48 hodín polícia vypátrala vinníka – bol to známy surfer Jack Murfy a dvaja komplici z podsvetia. Drahé kamene sa nakoniec dostali späť do zbierky múzea, až na diamant Eagle, ktorý sa nikdy nenašiel. Vinníci strávili vo vezení za krádež 3 roky.

Za obrázky a informácie ďakujeme stránke http://famousdiamonds.tripod.com/, ako aj jej autorovi Ryanovi Thomsonovi.

Comments

comments